Trwa ładowanie...
11-10-2013 07:33

Szajka złodziei aut stanie przed sądem

Szajka złodziei aut stanie przed sądemŹródło: PAP/Marcin Bielecki
d3deswf
d3deswf

O udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kradzieżą samochodów na terenie Austrii i Niemiec oskarżyła prokuratura pięcioro mieszkańców Parczewa (woj. lubelskie). Grupę tworzyli dwaj bracia, żona jednego z nich i ich znajomi.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Lublinie - poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska. Grupę przestępczą tworzyli bracia 40-letni Mariusz Ch. i 31-letni Marcin Ch., jego żona 33-letnia Natalia Ch. oraz ich znajomi 36-letni Paweł M. oraz 28-letni Tomasz G. Według aktu oskarżenia w okresie od lipca do grudnia 2011 r., działając w porozumieniu i przy określonym podziale ról, na terenie Niemiec i Austrii, dokonali oni kradzieży dziewięciu samochodów, a dwa kolejne usiłowali ukraść.

- Inicjatywa wyszła od braci Ch., którzy już w przeszłości odbywali wieloletnie kary pozbawieni wolności za kradzieże samochodów - zaznaczyła Syk-Jankowska. Złodzieje kradli samochody Mercedes Sprinter oraz Volkswagen Crafter. Bracia Ch. na niemieckich i austriackich portalach internetowych wyszukiwali salony i firmy oferujące do sprzedaży takie właśnie samochody, aby je następnie stamtąd ukraść. Według ustaleń śledczych włamywali się do upatrzonych aut i przy użyciu tzw. łamaka przekręcali stacyjkę. Potem wymieniali komputer sterujący pracą silnika, wymontowywali licznik, wypinali kostki immobilizera. Uruchamiali pojazd i odjeżdżali.

Mariusz Ch. skazany wcześniej prawomocnym wyrokiem sądu w Hof (Niemcy) miał orzeczony zakaz wjazdu do Niemiec, więc kradzieży samochodów w tym kraju dokonywał Marcin Ch. ze wspólnikami, a Mariusz Ch. był z nimi w kontakcie telefonicznym i monitorował dokonywanie zaplanowanych kradzieży. Na terenie Austrii do samochodów włamywali się Mariusz Ch. i Tomasz G. Na miejsce przestępstw woziła ich Natalia Ch. Podczas włamań do samochodów i ich kradzieży sprawcy komunikowali się ze sobą za pomocą krótkofalówek oraz telefonów komórkowych, które przed każdą kolejną kradzieżą zmieniali - zarówno aparaty jak i karty SIM. Miejscem przechowywania kradzionych pojazdów była posesja w miejscowości Glinny Stok. Samochody - według ustaleń śledczych - były sprzedawane lub rozbierane na części. Na terenie posesji policja wykryła Mercedesa, który poszukiwany był przez policję austriacką jako skradziony w nocy z 21 na 22 grudnia 2011. Na posesji znajdował się też drugi pojazd tej samej marki, z którego wymontowano wiele elementów,
a pole numerowe na przegrodzie komory silnika zostało wycięte.

Aktem oskarżenia objęto także 10 innych osób, którym prokuratura zarzuca przestępstwo paserstwa - czyli kupowania lub pomocy w zbyciu kradzionych aut albo części samochodowych pochodzących z kradzionych pojazdów. Oskarżeni o udział w grupie przestępczej mieszkańcy Parczewa przyznali się do dokonania zarzucanych im czynów. Prokurator zastosował wobec nich poręczenia majątkowe. Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat więzienia a za udział w zorganizowanej grupie przestępczej - do 5 lat.

d3deswf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3deswf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj