System na skrzyżowaniach wyłapuje piratów drogowych. Na razie próbnie
Ponad 250 kierowców na dobę rejestruje działający od kilku dni na pięciu największych białostockich skrzyżowaniach system wyłapywania przejeżdżających na czerwonym świetle. Miejscy urzędnicy uważają, że liczby te spadną, gdy pierwsi piraci zapłacą mandaty.
System zarządzania ruchem obejmuje 119 skrzyżowań. To pierwsze, w takiej skali, rozwiązanie w kraju. Ma przede wszystkim zapewnić bardziej płynny przejazd, z preferencją ruchu miejskich autobusów, optymalizując działanie sygnalizacji świetlnej na podstawie danych zbieranych z kamer i detektorów ruchu. By poprawić bezpieczeństwo, na pięciu głównych skrzyżowaniach w Białymstoku rozpoczął też działanie system wyłapujący kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Kamery robią im zdjęcia, a informacje o wykroczeniach będą trafiały do straży miejskiej.
Jak powiedział PAP Janusz Ostrowski, dyrektor Zarządu Dróg i Inwestycji Miejskich białostockiego magistratu, system wyłapuje obecnie na dobę 270-280 takich kierowców, ostatniej doby - 290. Zwrócił przy tym uwagę, że gdy system był testowany w maju, a kierowcy o tym nie wiedzieli, na tych pięciu skrzyżowaniach na dobę rejestrowano ponad pół tysiąca wykroczeń.
Miejscy urzędnicy uważają, że liczby te spadną, gdy pierwsi kierowcy zapłacą mandaty i zostanie to nagłośnione. Na razie bowiem dane przekraczających przepisy są przygotowywane do przekazania straży miejskiej, a ta będzie miała pół roku na ukaranie winnych jazdy na czerwonym świetle.
Liczby przytaczane przez białostoskich urzędników wiele mówią nam o tym, jak skuteczny może okazać się ogólnopolski system rejestrowania przejazdów na czerwonym świetle, który buduje Inspekcja Transportu Drogowego. - Odbiór techniczny pozytywnie przeszło już 14 spośród 20 zaplanowanych przez ITD zestawów, które rozlokowane będą wzdłuż dróg krajowych. Urządzenia otrzymały zatwierdzenie i już działają - mówi Łukasz Majchrzak, rzecznik prasowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. - Na razie urządzenia są testowane i konfigurowane, a wykonywane teraz fotografie nie posłużą do wystawienia mandatów.
Należy jednak podejrzewać, że gdy urządzenia ITD zaczną już działać, a ma to nastąpić przed początkiem wakacji, pracownicy tej instytucji będą mieli pełne ręce roboty. Czy słusznie? Za przejazd na czerwonym świetle można otrzymać mandat w wysokości 500 zł i 6 punktów karnych. Czy jednak płacić będą wyłącznie piraci drogowi? Wiele zależy tu od tego, jak zaprogramowana jest sygnalizacja. Ani w Kodeksie Drogowym, ani w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych nie został zdefiniowany minimalny czas emitowania żółtego światła. Jak mówi drugi z wymienionych dokumentów, oznacza ono, że „za chwilę” zapali się światło czerwone. Może to być jednak zarówno pięć sekund jak i dwie. W tym drugim przypadku dla niektórych kierowców mogłoby okazać się to czasem zbyt krótkim.
Źródło: PAP, ITD tb/