Trwa ładowanie...
d2xqs7l
16-10-2016 14:45

Świętokrzyskie/ Kolejny etap konkursu na modernizację kieleckiego dworca

d2xqs7l
d2xqs7l

22 pracownie architektoniczne, w tym konsorcjum polsko-duńskie, zostały dopuszczone do udziału w konkursie na modernizację budynku i otoczenia kieleckiego dworca autobusowego.

Do udziału w konkursie, organizowanym wspólnie przez władze miasta i kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, zgłosiły się 34 zespoły projektantów. Do kolejnego etapu komisja, składająca się z pracowników kieleckiego Urzędu Miasta i czterech architektów, dopuściła 22.

"Ze względu na przepisy, zespoły te muszą jeszcze złożyć oświadczenia, że nie są ze sobą powiązane kapitałowo. Mają na to trzy dni. Dopiero po spełnieniu tego wymogu będziemy wysyłać zaproszenia do udziału w konkursie" - powiedział PAP prezes kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Wojciech Gwizdak.

Architekci biorący udział w konkursie będą mogli składać projekty do 6 grudnia. Pracę zwycięskiego zespołu, na podstawie której będzie realizowany projekt modernizacji kieleckiego dworca i jego otoczenia, poznamy 19 grudnia.

d2xqs7l

"Architekci nie będą mieli łatwego zadania. Muszą zwrócić uwagę na najmniejsze detale, jak zaprojektowanie pojedynczej ławki, do urbanizacji w skali makro, czyli elewacji, wnętrza i otoczenia dworca" - dodał architekt.

Jak podkreśla prezes Gwizdak, bryła budynku dworca i rozwiązania komunikacyjne zostaną zachowane.

"To szczególny konkurs architektoniczny, bo większość z nich dotyczy zaprojektowania nowego obiektu, od podstaw. Tu mamy obiekt istniejący, a oprócz tego chroniony, bo zespół dworca został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Szczególnie chroniona jest kopuła dworca, ale to nie znaczy, że tam nie wolno nic zmienić" - mówił w sierpniu tego roku w rozmowie z PAP dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta Artur Hajdorowicz.

Nagrodą w konkursie jest 30 tysięcy złotych i zaproszenie do negocjacji na podpisanie umowy na koncepcję przebudowy dworca. Oddany do użytku w 1984 r. (budowę rozpoczęto dziewięć lat wcześniej) dworzec autobusowy w Kielcach, jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek.Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat i niszczeje. 1 kwietnia władze Kielce kupiły budynek za blisko 20 mln zł od spółki PKS 2. Spółka nie chciała dłużej utrzymywać działalności dworcowej.Miasto planuje stworzyć w tym miejscu centrum komunikacyjne. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski szacował wcześniej koszt przedsięwzięcia na 30-40 mln zł. W kwietniu tego roku mówił, że odnowiony budynek może być oddany do użytku na koniec 2017 roku. Inwestycja będzie realizowana przy udziale środków Unii Europejskiej.Dworcem kieruje Zarząd
Transportu Miejskiego. W czasie remontu przy dworcu zostanie stworzony tymczasowy system odprawy autobusów.

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj