Trwa ładowanie...
17-11-2006 12:20

Świecące kontrolki

Świecące kontrolki
d4g0kno
d4g0kno

Zaświecenie czerwonej lub pomarańczowej kontrolki podczas jazdy informuje kierowcę o usterce i wówczas pada pytanie, czy można dalej jechać? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż dalsze postępowanie zależy od rodzaju usterki i uszkodzonego układu.

Zaświecenie kontrolki lub komunikat komputera pokładowego o usterce zawsze powinniśmy traktować poważnie, mimo że w wielu autach komunikaty takie pojawiają się mimo poprawnej pracy układów. | [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/11048/wskazniki-1-b.jpeg',500,375) ) |
| --- | Usterki mają różną wagę, więc konsekwencje zbagatelizowania sygnału będą również różne.

Na czerwono

Największą uwagę trzeba zwrócić na czerwone kontrolki. Taki kolor ma kontrolka ciśnienia lub stanu oleju, ładowania akumulatora, elektrycznego wspomagania kierownicy, poduszek powietrznych, poziomu płynu chłodniczego i hamulcowego. Usterka każdego z tych układów bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Brak oleju szybko prowadzi do zniszczenia silnika, więc po takim komunikacie należy się natychmiast (ale bezpiecznie) zatrzymać i sprawdzić usterkę. Podobnie należy postąpić z płynami. Bez ładownia akumulatora można kontynuować jazdę, niestety niezbyt długo, gdyż energia do wszystkich odbiorników jest czerpana tylko z baterii. Świecąca kontrolka SRS informuje nas, że układ jest nieaktywny i w razie wypadku poduszki nie zadziałają.

d4g0kno

Na pomarańczowo

Duża grupę stanowią również kontrolki w kolorze pomarańczowym. Ich zaświecenie nie jest tak groźne jak w przypadku czerwonych, ale także nie wolno ich bagatelizować. Na pomarańczowo sygnalizowana jest usterka ABS-u, ESP, ASR, sterowania pracy silnika lub skrzyni biegów oraz poziom płynu w spryskiwaczu. | [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/11048/wskazniki-2-b.jpeg',500,375) ) |
| --- | Brak płynu nie jest poważną usterką i jeśli droga jest sucha to bez żadnych wyrzeczeń można jechać do najbliższej stacji benzynowej. Natomiast gdy zaświeci się ABS dalszą podróż można kontynuować, ale z zachowaniem pewnych środków ostrożności i jak najszybciej należy go zdiagnozować w ASO. Skuteczność hamulców pozostanie bez zmian, natomiast należy mieć świadomość, że przy awaryjnym hamowaniu i maksymalnym naciśnięciu pedału koła zostaną zablokowane i sterowność auta zostanie znacznie ograniczona. Usterka ABS-u powoduje, że układ hamulcowy działa tak, jakby był pozbawiony tego układu. Również usterka ESP nie oznacza konieczności przerwania jazdy, trzeba tylko mieć świadomość, że elektronika nie pomoże nam w krytycznej sytuacji.
Świecąca kontrolka sterowania pracą silnika informuje o uszkodzeniu czujników i przejściu silnika na awaryjny tryb pracy. Nie trzeba od razu przerywać podróży i wzywać pomocy drogowej. Można dalej kontynuować jazdę, ale w miarę możliwości jak najszybciej zgłosić się do serwisu. Zlekceważenie takiej usterki może doprowadzić do szybszego zużycia silnika lub np. uszkodzenia katalizatora i na pewno większego zużycia paliwa, ponieważ silnik cały czas pracuje na uśrednionych parametrach.

Sprawdzić przed zakupem

Przy zakupie używanego samochodu należy dokładnie przyjrzeć się kontrolkom, czy świecą się po włączeniu zapłonu i gasną po kilku sekundach. Jeśli tak jest, wcale to nie oznacza, że wszystkie układy są sprawne. Niestety często np. kontrolka SRS lub sterowania silnika podpięta jest pod układ ładowania akumulatora, więc niby wszystko wygląda w porządku, ponieważ kontrolki gasną, a w rzeczywistości tak nie jest i doprowadzenie układu do pełnej sprawności może sporo kosztować. Może się także zdarzyć, że zostanie zamontowany specjalny układ opóźniający wyłączenie kontrolki, aby jeszcze bardziej utrudnić wykrycie oszustwa. Aby mieć pewność, że układ jest sprawny należy pojechać do serwisu i sprawdzić go testerem. Tylko po takim teście będziemy mieli 100-procentową pewność, że jest sprawny.

d4g0kno

Autor: Grzegorz Burda

d4g0kno
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g0kno
Więcej tematów