Trwa ładowanie...
ycipk-22o7jl

Światła mijania włączone cały rok i całą dobę

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Światła mijania włączone cały rok i całą dobę
ycipk-22o7jl
Podziel się

Kierowcy będą mieli obowiązek używania świateł mijania cały rok przez całą dobę - przewiduje nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, do której senackie poprawki rozpatrzył w środę Sejm.

Przepis o światłach mijania przyjęty w lutym przez Sejm został bez zmian. Senat zaproponował co prawda inne brzmienie tego przepisu, nie zmieniając zasadniczej jego treści - jednak Sejm w środę tę poprawkę odrzucił.

ycipk-22o7jl

Poprawkę, wprowadzającą obowiązek używania świateł mijania cały rok przez całą dobę, złożył klub poselski Platformy Obywatelskiej jeszcze w trakcie drugiego czytania podczas prac sejmowych nad tą nowelizacją. Jak mówił w imieniu klubu Stanisław Lamczyk, wprowadzenie takiego obowiązku ma poprawić widoczność samochodów na drodze.

Lepsza widoczność ma szczególne znaczenie podczas wyprzedzania poza obszarem zabudowanym oraz w przypadku osób starszych i niedowidzących, uczestniczących w ruchu drogowym jako piesi - tłumaczył poseł.

Nowelizacja określa również nowe zapisy dotyczące zachowania kierowców w tunelach.

W tunelu dłuższym niż 500 metrów kierowca samochodu o wadze do 3,5 tony lub autobusu powinien utrzymywać co najmniej 50-metrowy dystans do poprzedzającego go samochodu. Dla samochodów o wadze powyżej 3,5 tony dystans ten ma wynosić 80 metrów. Instytucja zarządzająca ruchem na drodze będzie mogła zmienić te odstępy w zależności od dozwolonej prędkości w tunelu.

ycipk-22o7jl

Sejm zgodził się na senacką redakcję zapisu, zgodnie z którą w tunelu, podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, kierowca będzie obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 metrów.

Wiceminister transportu Piotr Stomma poinformował posłów, że rząd niedawno przyjął projekt ustawy o kierujących pojazdami. "W następnym kroku cały blok przepisów dotyczących pojazdów zostanie na nowo ujęty w odrębnej ustawie" - powiedział.

Teraz ustawa trafi do prezydenta. (PAP)

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-22o7jl

ycipk-22o7jl
ycipk-22o7jl