Trwa ładowanie...
03-07-2015 14:59

Styl KODO – język stylizacji, który naprawdę przyciąga spojrzenia

Styl KODO – język stylizacji, który naprawdę przyciąga spojrzeniaŹródło: mat. prasowy
d1u6y09
d1u6y09

Piękny samochód może powstać tylko wtedy, gdy jego projektant inspiruje się pięknymi rzeczami. Oryginalne stylizacje sprawiają, że japońskie samochody posiadają duszę.

Po drogach całego świata jeżdżą miliony samochodów, lecz tylko niektóre z nich zachwycają niezwykłym designem. Są też samochody zupełnie bez wyrazu – takie, w których jakąkolwiek inspirację projektantów zabili księgowi, żądający maksymalnego obniżenia kosztów. Powstają wówczas nie nadwozia, tylko odpowiednio docięte i wyprofilowane metalowe pokrywy, stworzone naprędce, aby obudować płytę podłogową z silnikiem i wnętrzem kabiny.

Wyjątkowy samochód z charakterem jest zazwyczaj wzorowany na pięknie przyrody. To dlatego wiele współczesnych aut ma reflektory zaprojektowane tak, aby przypominały przymrużone oczy drapieżnika, a kształt karoserii i mocno zaakcentowane nadkola nawiązują do jego sylwetki. Takie rozwiązania stosuje się już nie tylko w drogich autach premium, ale i w pojazdach klasy średniej. Aby takie ponadczasowe, piękne auta mogły powstać, potrzebna jest odpowiednia filozofia projektowania.

Przykładem oryginalnego sposobu kreowania sylwetki aut w ostatnich latach jest filozofia projektowania japońskiej Mazdy, znana jako Kodo. Zgodnie z nią powstały najnowsze modele tej firmy – Mazda3, Mazda6 oraz Mazda CX–5. Definicja Kodo opisywana jest przez trzy słowa kluczowe: szybkość, napięcie i zauroczenie. Samochód ma instynktownie zachęcać do tego, aby go prowadzić. Ma wywoływać wrażenie chwili, w której zaczyna się ruch. Jakość jego wykonania powinna potwierdzić więź między projektantem a dziełem, dzięki czemu nie powstaje bezduszny, masowy produkt, tylko samochód autorski, osobista kreacja.

Styl Kodo w samochodach Mazda wiąże się także z koniecznością zachowania typowo japońskiej prostoty, wyraźnej m.in. w japońskiej architekturze, stylu projektowania wyposażenia wnętrz, a nawet w potrawach. Proste jest dla Japończyków piękne. Jedna, odpowiednio poprowadzona linia – będzie piękniejsza niż trzy inne, źle zaprojektowane.

(fot. mat. prasowy)
Źródło: (fot. mat. prasowy)

Proces projektowania współczesnych samochodów
Przed projektantem współczesnych aut stoi mnóstwo wyzwań. Musi on stworzyć pojazd, który będzie komfortowy dla danej grupy użytkowników. Aby takim się stał, projektant powinien w pierwszej kolejności uwzględnić wymagania stawiane mu przez użytkowników. Inne będą wymagania dla najtańszych aut miejskich, inne dla aut premium. Samochód powinien idealnie wykorzystywać możliwości człowieka – maksymalnie niwelować jego ograniczenia. Musi być tworzony zgodnie z zasadami ergonomii. Ma być też maksymalnie funkcjonalny.

d1u6y09

Pojazd powinien odpowiadać na zmieniające się potrzeby współczesnych ludzi, a te ciągle ewoluują. Obecnie poszukuje się aut bezpiecznych, oszczędnych, ekologicznych, wygodnych. Trzeba umieć idealnie połączyć sztukę i modę z rozwiązaniami osiąganymi dzięki nauce i technice.

Jednocześnie możliwości projektantów samochodów zostają mocno ograniczone przez obowiązujące normy bezpieczeństwa.

(fot. mat. prasowy)
Źródło: (fot. mat. prasowy)

Współczesny japoński design – Mazda w stylu Kodo
Współczesne japońskie wzornictwo umiejętnie łączy nowoczesne technologie z tradycją. Japońscy projektanci stosują się do idei WA. To harmonia, która pozwala na osiągnięcie porozumienia pomiędzy przeciwieństwami.

d1u6y09

Widać ją w każdym japońskim produkcie, od wyrobów elektronicznych, poprzez wytwory lokalnego rzemiosła, aż po samochody. Wiele razy można przy tym spotkać się z częstym w Europie określeniem, iż „japońskie samochody są nudne”, podczas gdy są one tylko harmonijnie zaprojektowane. Każdy element ich wnętrza znajduje się w odpowiednim miejscu, co umożliwia jego właściwe użytkowanie przez lata. To samo dotyczy podzespołów mechanicznych, dzięki czemu produkty z Kraju Kwitnącej Wiśni cechuje wyjątkowo niska awaryjność. A nowoczesny styl projektowania samochodów Kodo w zupełności miażdży tezę o „nudnych autach” z Japonii. Harmonia WA może bowiem posiadać bardzo wyraziste oblicze.

Mazda Shinari
Czterodrzwiowe coupé Mazda Shinari, dzieło Ikuo Maedy, było prekursorem filozofii Kodo w samochodach Mazdy. Zostało zaprojektowane tak, aby jego kształt odzwierciedlał motyw ruchu w świecie dzikich zwierząt. Kluczem do poznania Kodo jest tłumaczenie słowa Shinari. Oznacza ono jednocześnie potężną i subtelną manifestację siły, która staje się widoczna w momencie wyginania przedmiotu, jak i opis człowieka albo zwierzęcia na chwilę przed wykonaniem szybkiego ruchu. Tak też wygląda koncepcyjny pojazd, w którym linie nadwozia ukształtowano tak, jakby auto za chwilę miało ruszyć.

(fot. mat. prasowy)
Źródło: (fot. mat. prasowy)

Styl Kodo, koncept Shinari, czyli dusza ruchu
Dynamiczne, płynne piękno ruchu dzikich zwierząt. Zgodnie z nową filozofią projektową stworzono między innymi najnowszą Mazdę 6, auto klasy średniej, produkowane w wersjach sedan i kombi. W designie Mazdy widać wyraźne nawiązania do konceptu Shinari. Linia boczna auta podkreślona została trzema innymi liniami - pierwszą stanowiącą smukłą linię dachu, drugą - łagodnie okrążającą przednie koło i dochodzącą do krawędzi przednich drzwi, oraz trzecią, umieszczoną pod krawędzią drzwi. Ich kształt nawiązuje do napiętych mięśni zwierzęcia gotowego do skoku.

d1u6y09

Z przodu samochodu projektanci zastosowali pięcioramienny grill z charakterystycznymi skrzydłami uzyskanymi przez odpowiednie ukształtowanie chromowanej obwódki grilla. Równie charakterystyczne są reflektory w kształcie przymrużonych oczu oraz modne przetłoczenia na masce.

(fot. mat. prasowy)
Źródło: (fot. mat. prasowy)

Wydatne zderzaki i delikatnie zaakcentowane nadkola podkreślają urodę pojazdu. Auto ma bardzo zgrabną sylwetkę dzięki idealnie dobranym proporcjom nadwozia.

d1u6y09

Harmonia WA staje się doskonale widoczna we wnętrzu samochodu. Ergonomicznie rozmieszczone przyciski, trzy symetryczne wskaźniki na tablicy przyrządów, czytelnie zaprojektowany kokpit centralny z przyciskami sterowania systemami auta, miłe w dotyku materiały umieszczone tam, gdzie kierowca często dotyka dłonią.

Samochody odzyskują duszę
Wielu pasjonatów motoryzacji ubolewa nad tym, że współczesne samochody straciły duszę. Dziesiątki modeli umieszcza się na tych samych platformach podłogowych, wiele aut wykorzystuje te same silniki, skrzynie biegów i elementy wyposażenia wnętrza, niektóre modele są wizualnie bardzo do siebie podobne.

Filozofie projektowania, takie jak Kodo Mazdy, sprawiają, że samochody stopniowo odzyskują swój pełen charakteru design, swoją oryginalność, którą zatraciły kiedyś w procesie masowej produkcji i obcinania kosztów. To sprawia, że stają się one na powrót obiektem pożądania nabywców, którzy lubią produkty z duszą, z charakterem, wyraziste i piękne.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Mazda.

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj