Trwa ładowanie...
ddqcp7k

Stulatkiem dookoła świata. Rodzinna wyprawa Fordem T.

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stulatkiem dookoła świata. Rodzinna wyprawa Fordem T.
(mat. prasowy)
ddqcp7k

Holenderskie małżeństwo Trudy i Dick Regter wyruszyło w podróż dookoła świata. I nic nie byłoby w tym nadzwyczajnego, gdyby na środek transportu nie wybrali samochodu wyprodukowanego w 1915 roku. Na ich liczącej ponad 80 tys. km trasie znajdują się ośrodki związane ze stowarzyszeniem "SOS wioski dziecięce".

Para pokonuje zaplanowaną trasę etapami. Pierwszą wyprawę ze swoim stuletnim Fordem model T zaliczyli w 2013 r., gdy przemierzyli Stany Zjednoczone i Kanadę. Rok później, w ciągu kolejnych 180 dni, przemierzyli Amerykę Południową. Niestety, po powrocie do Europy ich pojazd został uszkodzony i musiał zostać poddany solidnej naprawie. Teraz jednak państwo Regter planują kontynuować eskapadę i pokonać szlak wiodący przez Nową Zelandię, Australię, Indonezję i Indie. Następnie zamierzają przeprawić się przez Himalaje i przejechać Chiny, Mongolię, Europę Centralną, aby wrócić do Holandii.

(fot. mat. prasowy)

Samochód Regterów to Ford model T z 3-litrowym silnikiem, wyprodukowany w 1915 r., w specyfikacji fabrycznej. Jedynym odstępstwem od oryginału są większe opony założone na szprychowane, drewniane obręcze kół, czyniące jazdę na długich dystansach nieco bardziej komfortową. Inne koła są zresztą podróżniczą zdobyczą z przeprawy przez Afrykę. W Botswanie małżeństwo spotkało farmera, który miał Forda T zaparkowanego w swojej stodole. To on podarował im nowe koła, by łatwiej było przemierzać afrykańskie bezdroża.

ddqcp7k

Ford wyprodukował 15 mln. sztuk modelu T w latach 1908-1927. Był to pierwszy samochód masowo wytwarzany na linii produkcyjnej. Jego produkcja ruszyła w USA, ale szybko powstały zakłady w innych zakątkach świata, wypuszczając Forda T z taśm w Danii, Niemczech, Irlandii, Hiszpanii i w Wielkiej Brytanii. Jest uważany za samochód, który zmotoryzował świat, jako pojazd dostępny, ekonomiczny, niezawodny i łatwy w obsłudze.

BC

ddqcp7k

Podziel się opinią

Share

ddqcp7k

ddqcp7k