Trwa ładowanie...
14-05-2014 13:42

Studenci z Krakowa zbudowali elektryczne auto dla niepełnosprawnych

d4chpks
d4chpks

Poruszanie się po mieście bywa sporym problemem dla osób niepełnosprawnych, a zwykłe samochody przystosowane dla kierowców poruszających się na wózkach są drogie i problematyczne. Studenci z Politechniki Krakowskiej zbudowali mały samochód elektryczny, który został stworzony z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Buzz, bo tak nazywa się pojazd skonstruowany przez studentów, jest w pełni elektryczny. Pozwala na osiągnięcie prędkości 40 km/h i pokonanie 50 km na jednym ładowaniu. Samochodem tym można sterować przy użyciu samych rąk. Co ważne, zajęcie miejsca we wnętrzu Buzza nie wymaga zsiadania z wózka inwalidzkiego, co jest niezbędne w tradycyjnych samochodach zmodyfikowanych na potrzeby niepełnosprawnych. Dzięki temu ma być szybciej, wygodniej, ale też taniej.

Skoro mowa o cenie, to skonstruowanie prototypu kosztowało 25 tys. zł, ale w sytuacji, gdyby Buzz trafił do seryjnej produkcji mógłby być nawet o połowę tańszy. Cała konstrukcja swoją wydajność, a przy tym też niską cenę, zawdzięcza lekkości – Buzz waży niewiele ponad 200 kg. Choć nie zastąpi on pełnoprawnego samochodu, to za niewielką cenę ma zapewnić sprawne poruszanie się po mieście.

Buzz to nie jedyny pojazd zbudowany przez studentów z Politechniki Krakowskiej. Maja oni na swoim koncie takie konstrukcje jak bolid wyścigowy z silnikiem pochodzącym z motocykla Suzuki GSX-R 1000 o mocy 170 KM. Kolejnym dziełem krakowskich studentów jest trójkołowy pojazd przechyłowy – praktyczna alternatywa dla motocykla, która sprawdzi się w mieście.

sj/tb/sj, moto.wp.pl

d4chpks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4chpks
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj