Trwa ładowanie...
14-05-2014 13:42

Studenci z Krakowa zbudowali elektryczne auto dla niepełnosprawnych

dnvj41i
dnvj41i

Poruszanie się po mieście bywa sporym problemem dla osób niepełnosprawnych, a zwykłe samochody przystosowane dla kierowców poruszających się na wózkach są drogie i problematyczne. Studenci z Politechniki Krakowskiej zbudowali mały samochód elektryczny, który został stworzony z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Buzz, bo tak nazywa się pojazd skonstruowany przez studentów, jest w pełni elektryczny. Pozwala na osiągnięcie prędkości 40 km/h i pokonanie 50 km na jednym ładowaniu. Samochodem tym można sterować przy użyciu samych rąk. Co ważne, zajęcie miejsca we wnętrzu Buzza nie wymaga zsiadania z wózka inwalidzkiego, co jest niezbędne w tradycyjnych samochodach zmodyfikowanych na potrzeby niepełnosprawnych. Dzięki temu ma być szybciej, wygodniej, ale też taniej.

Skoro mowa o cenie, to skonstruowanie prototypu kosztowało 25 tys. zł, ale w sytuacji, gdyby Buzz trafił do seryjnej produkcji mógłby być nawet o połowę tańszy. Cała konstrukcja swoją wydajność, a przy tym też niską cenę, zawdzięcza lekkości – Buzz waży niewiele ponad 200 kg. Choć nie zastąpi on pełnoprawnego samochodu, to za niewielką cenę ma zapewnić sprawne poruszanie się po mieście.

Buzz to nie jedyny pojazd zbudowany przez studentów z Politechniki Krakowskiej. Maja oni na swoim koncie takie konstrukcje jak bolid wyścigowy z silnikiem pochodzącym z motocykla Suzuki GSX-R 1000 o mocy 170 KM. Kolejnym dziełem krakowskich studentów jest trójkołowy pojazd przechyłowy – praktyczna alternatywa dla motocykla, która sprawdzi się w mieście.

sj/tb/sj, moto.wp.pl

dnvj41i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnvj41i
Więcej tematów