Trwa ładowanie...
20-01-2009 09:46

Strzała motoryzacji dosięga rodzinę Opla

Strzała motoryzacji dosięga rodzinę Opla
d1wuq1e
d1wuq1e

Koniec dziewiętnastego stulecia, to okres kiedy nowości techniczne pojawiały się częściej niż kiedykolwiek. Wystarczył mały zakład, dobre chęci, zapał, odrobina szczęścia i już wdrażano w życie nowe patenty.

Nazwisko Adama Opla, zanim zaczęło firmować jedne z najpopularniejszych samochodów, utożsamiane było z produkcją maszyn do szycia. Zamiłowanie do techniki i talent zaowocowały w 1862, kiedy Opel zbudował pierwszą maszynę. Firma szybko odnalazła się na rynku. Już piętnaście lat później produkowała rocznie 18 tys. maszyn do szycia.

Jednocześnie Opel zainteresował się pojazdami jeżdżącymi. Początkowo spróbował swoich sił w produkcji bicykli i niestety, był to jedyny pojazd wyprodukowany przez Adama Opla. Pomimo, że firma nosi dzisiaj jego imię, on sam nigdy nie zbudował samochodu. Umarł w roku 1895 w rodzinnym Russelheim, które wkrótce miało stać się stolicą montażu samochodów.

Trzy lata po śmierci założyciela firmy, jego dwaj synowie Fritz i Wilhelm podróżując po Niemczech trafili do Dessau. Tam, w małym warsztacie Friedricha Lutzmanna stał, zasłonięty przed wzrokiem ciekawskich, trójkołowiec - "Strzała". Lutzmann osobiście pokazał braciom swoje dzieło. W pojeździe zamontowano silnik o mocy 3,5 KM. Motor zamontowany z tyłu, upodabniał automobil do konstrukcji Benza, ale zawieszenie bazowało raczej na podobnych pojazdach produkcji francuskiej. Bracia Opel, szukający właśnie możliwości nowych inwestycji, z zainteresowaniem obejrzeli projekt i zaproponowali współpracę.

Tak rozpoczęto produkcję pierwszego samochodu "Opel System Lutzmann" i historię jednej z największych firm Europy.

BK

d1wuq1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wuq1e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj