Trwa ładowanie...
wiadomości
10-04-2012 15:39

Straż leśna: jakie prawa ma względem kierowców?

Straż leśna: jakie prawa ma względem kierowców?Źródło: PAP/Lech Muszyński
d4boakq
d4boakq

Na widok każdej mundurowej formacji, niektórym kierowcom mimowolnie nasuwa się pytanie o to, jakimi dysponują kompetencjami. Niewiedza w tym zakresie może spowodować bolesne rozczarowanie i poważne konsekwencje. A co właściwie może straż leśna?

Na terytorium Polski funkcjonuje kilkanaście oddzielnych służb mundurowych. Każda z nich ma wytyczone ścieżki działań głównych i pobocznych, które często się pokrywają. Jednak nie każda cieszy się dobrą opinią w społeczeństwie. W intrenecie aż roi się od haseł nawołujących do zlikwidowania niektórych z nich. Najwięcej cierpkich słów kieruje się pod adresem policji i straży miejskiej, instytucji które mogą i nakładają na nas przeróżne kary i grzywny niemal hurtowo. Jednak nie tylko panowie i panie z policji oraz straży miejskiej/gminnej mogą wystawić nam mandat, w kolejce czeka jeszcze straż leśna.

Formacja powołana do pilnowania lasów państwowych i wychwytywania przestępstw z nimi związanych działa, co zrozumiałe, nieco na uboczu, poza publiczną uwagą. Może dlatego nie naraża się na krytykę z naszej strony. Każdy nawet kilka razy dziennie widzi funkcjonariuszy policji czy straży miejskiej, natomiast spotkania z leśnikami można potraktować jako niemałą niespodziankę. Inaczej jest, jeśli jesteśmy miłośnikami zbierania grzybów.

Podczas takiego rodzinnego spaceru na łonie natury najłatwiej natrafić na funkcjonariuszy poruszających się Land Roverem Defenderem, Ładą Nivą czy leciwym rumuńskim Aro. W takiej sytuacji możemy zostać poproszeni o okazanie dokumentów oraz przeszukani. To samo może spotkać nasz samochód w lesie i jego okolicy. Jeśli strażnik leśny uzna to za stosowne, może również zatrzymać do rutynowej kontroli jadący samochód czy motocykl. Sprawdzi dokumenty, a w razie podejrzeń także bagażnik w poszukiwaniu zabranych z lasu sadzonek roślin lub drewna. W przypadku jakichkolwiek uchybień w dokumentacji pojazdu, na miejsce kontroli może zostać wezwana policja celem dopełnienia czynności, natomiast w kwestii nielegalnego wywozu leśnych skarbów, od ręki dostaniemy blankiet płatniczy (strażnik może skierować sprawę do sądu grodzkiego).

(fot. PAP/Lech Muszyński)
Źródło: (fot. PAP/Lech Muszyński)

Ewentualne niezatrzymanie się do kontroli zostanie potraktowane
jako próba ucieczki. Straż ruszy w pościg by ująć domniemanego przestępcę i doprowadzić go na komisariat policji. Przemierzając polskie lasy bardzo często natrafiamy na zaparkowane na poboczu samochody grzybiarzy i spacerowiczów. Ich właściciele nie widząc zakazu lub szlabanu, bezmyślnie wjeżdżają do lasu. Nieświadomi zagrożenia jakie ze sobą niesie parkowanie w lesie na wysuszonym podłożu, zostawiają samochód z rozgrzanym silnikiem i układem wydechowym. Wystarczy niewielki kontakt z gorącym elementem by doszło do zapłonu ściółki. Wobec ogromu zagrożenia, nie powinniśmy dziwić się wysokości kar, nawet powyżej 500 złotych.

d4boakq

Sporym wyzwaniem i problemem dla straży leśnej są quadowcy i motocykliści szalejący po leśnych duktach. Wystarczy jeden przejazd grupy miłośników terenowej rekreacji by zdewastować gruntową drogę, a co gorsza zniszczyć roślinność i przepłoszyć zwierzęta. W nierównej walce nie pomaga duża powierzchnia lasów przypadająca na poszczególne posterunki, nawet błyskawiczna interwencja niewiele da. Jednak przy odrobinie szczęścia udaje się strażnikom nakryć na gorącym uczynku hałaśliwe gromady zmotoryzowanych. Podczas takich konfrontacji niejednokrotnie dochodzi do ostrej wymiany zdań a nawet agresji. Nie zapominajmy jednak, że mamy do czynienia z państwowym funkcjonariuszem, który w razie potrzeby może obezwładnić niesfornego osobnika kilkoma wyuczonymi chwytami, pałką, a w sytuacjach zagrożenia życia strzałem z pistoletu.

Duża powierzchnia lasów patrolowana jest przez garstkę funkcjonariuszy. Nawet najlepsi z nich nie są w stanie ukrócić przykrego zjawiska, jakim są dzikie wysypiska śmieci. By skutecznie edukować społeczeństwo, straż leśna nakłada surowe kary. Nic przecież nie motywuje lepiej niż pieniądze.

Piotr Mokwiński

tb/

d4boakq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4boakq
Więcej tematów