Trwa ładowanie...

Straż gminna ustawia fotoradar niezgodnie z przepisami?

Straż gminna ustawia fotoradar niezgodnie z przepisami?Źródło: youtube.com
d3r1nrs
d3r1nrs

Fotoradary to urządzenia, które budzą wiele kontrowersji. Mają one na celu dyscyplinować kierowców przekraczających prędkość, jednak w wielu przypadkach nie poprawiają one bezpieczeństwa, natomiast służą do łatania budżetu. Potrzeba wystawienia jak największej liczby mandatów powoduje, że funkcjonariusze pilnujący przestrzegania przepisów sami mogą łamać prawo. Taką sytuację zarejestrował przedstawiciel stowarzyszenia Prawo na Drodze.

Kierowcom nie podoba się coraz większa liczba fotoradarów i nieoznakowanych radiowozów, które znajdują się na wyposażeniu ITD, jednak jeszcze większy sprzeciw budzi zachowanie straży gminnej lub miejskiej. Funkcjonariusze tych formacji korzystają z przenośnych urządzeń, których ustawienie musi być ustalone w porozumieniu z policją. Dodatkowo istnieją ograniczenia jeśli chodzi o dozwolone lokalizacje takich fotoradarów. W artykule 129b kodeksu drogowego widnieje zapis, że „strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych”. Przedstawiciele stowarzyszenia Prawo na Drodze interpretują ten przepis jako całkowity zakaz ustawiania przez straż gminną fotoradarów poza terenem zabudowanym.

Wpływy z mandatów wystawianych dzięki fotoradarom straży gminnej trafiają do budżetu gminy, dzięki czemu są dużym i łatwym do uzyskania zastrzykiem gotówki. Taka sytuacja prowadzi do poważnej patologii. Otóż lokalizacje, w których straż gminna lub miejska ustawia swoje urządzenia, nie są dobierane w celu poprawienia bezpieczeństwa, tylko po to, aby zrobić jak najwięcej zdjęć. Wiele takich miejsc budzi kontrowersje nie tylko z tego powodu, ale też ze względu na przepisy.

Przedstawiciel stowarzyszenia Prawo na Drodze zarejestrował na filmie sytuację, w której straż gminna z Wałcza ustawiła fotoradar poza terenem zabudowanym. Dodatkowo samo urządzenie znajduje się w takim miejscu, aby nie było dobrze widoczne przez kierowców. Kolejnym zarzutem wobec funkcjonariusza jest to, że sam nie widzi fotoradaru i nie jest w stanie kontrolować poprawności pomiaru. Na miejsce zostali wezwani policjanci, którzy spisali notatkę dokumentując zdarzenie. Tego samego dnia autor filmu złożył zawiadomienie o przekroczeniu uprawnień przez straż gminną.

Finał tej sprawy będzie zależał od interpretacji przepisów. Różne opinie prawników należy tłumaczyć niejasnym sformułowaniem, czy ograniczenie do terenu zabudowanego obowiązuje jedynie na drogach krajowych, czy może na wszystkich ich rodzajach.

sj, moto.wp.pl

d3r1nrs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r1nrs
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj