Trwa ładowanie...
d6y8xdh
02-04-2015 14:30

Stolica: powstanie komputerowy model ruchu w mieście

d6y8xdh
d6y8xdh

Do połowy 2016 roku powstanie komputerowa mapa ruchu w stolicy i jej aglomeracji. Jak zapewnia wiceprezydent Jacek Wojciechowicz symulator ma przyczynić się m.in. do rozwoju połączeń komunikacji miejskiej czy lepszego planowania inwestycji drogowych.

Wojciechowicz na czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich poinformował, że w przyszłym tygodniu rozpoczną się badania ankietowe, pomiary ruchu pojazdów i liczby pasażerów komunikacji miejskiej w stolicy.

"Ostatnie kompleksowe badanie ruchu zostało przeprowadzone 10 lat temu. W tym czasie nastąpiły bardzo duże zmiany systemie komunikacyjnym stolicy, było wiele inwestycji drogowych, otwarto centralny odcinek II nitki metra. To powoduje, że model z 2005 r. staje się coraz bardziej nieaktualny i istnieje konieczność wykonania go ponownie" - powiedział.

Warszawskie Badanie Ruchu rozpocznie się 8 kwietnia, a zakończy pod koniec czerwca br. Wiceprezydent wyjaśnił, że w tym czasie zebrane zostaną informacje o sposobach podróżowania warszawiaków po mieście np., o której wychodzą z domu do pracy, ile razy dziennie i z jakich środków komunikacji korzystają, czy jaki jest cel ich podróży. Sprawdzana ma być też liczba pasażerów komunikacji miejskiej, czy liczba samochodów na stołecznych ulicach. Sprawdzane będą także dane o ruchu pojazdów takich jak rowery, motocykle, samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe czy autobusy.

d6y8xdh

Wojciechowicz dodał, że oprócz samego miasta badanie dotyczyć też będzie stołecznych gmin ościennych.

Na konferencji poinformowano, że najistotniejszą częścią projektu będzie badanie ankietowe 17 tys. osób mieszkających w Warszawie i jej okolicach. Jak zapewniają przedstawiciele firmy PBS, która przeprowadzać będzie ankietę, badanie nie będzie długie, ponieważ potrwa 10 minut.

Wiceprezydent ocenił, że dzięki projektowi stołeczne władze będą miały dokładne informacje jak rozkłada się ruch w mieście. "Jednocześnie uzyskamy materiał, który będzie pomocny i konieczny do tego by prognozować rozwój połączeń komunikacyjnych, inwestycji, czy w sytuacjach alarmowych kiedy trzeba wyznaczać objazdy" - zaznaczył.

W ramach warszawskiego badania powstanie też komputerowy model ruchu w mieście. Jak wyjaśnił Andrzej Szarata z Politechniki Krakowskiej będzie to rodzaj symulatora. "Bedzie to matematyczny zapis podróży, relacji transportowych Warszawy i jej otoczenia. Pokaże jak warszawiacy podróżują i jak mogą podróżować" - powiedział.

d6y8xdh

Szarata dodał, że dzięki symulatorowi jego użytkownicy będą w stanie przewidzieć różne scenariusze rozwoju sytemu transportowego miasta. Na przykład co się stanie jeśli zostanie zamknięty most, fragment ulicy, powstanie nowa linia tramwajowa. Dzięki temu urządzeniu będzie można także wiedzieć ilu nowych pasażerów może skorzystać z nowych środków komunikacji miejskiej, czy ile osób przesiądzie się z samochodów do autobusów czy do metra.

Przedstawiciel Politechniki Krakowskiej dodał, że stworzenie takiego symulatora jest niezbędne do tego, by stolica mogła korzystać ze środków unijnych np. na rozwój komunikacji miejskiej.

Warszawskie Badanie Ruchu wykona konsorcjum PBS, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Krakowskiej. Koszt projektu to ponad 1,8 mln zł.

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj