Trwa ładowanie...
30-01-2009 17:42

Sto dziesięć lat minęło

Sto dziesięć lat minęło
d3xvvwh
d3xvvwh

Patrząc na futurystyczne kształty pojazdów z napędem hybrydowym, można dojść do wniosku, że konstrukcje te, to kaprys inżynierów z końca XX wieku. Tymczasem historia hybryd zaczęła się jeszcze w 1899 r.

Wtedy to austriacki producent samochodów Ludwig Lohner spotkał młodego, inżyniera Ferdynanda Porsche. Przyszły twórca samochodów sportowych, pracował w firmie zajmującej się sprzedażą silników i akumulatorów, a Lohner poszukiwał jednostki napędowej do nowo opracowanego modelu. Porsche zaprezentował mu wówczas własny projekt, w którym silniki elektryczne zamontowano w bębnach kół przednich.

Konstrukcja ta zainteresowała producenta do tego stopnia, że zaproponował spółkę i wspólną produkcję modelu. Tak powstał jeden z najdziwniejszych pojazdów tamtego okresu o nazwie "Lohner Porsche Elektromobil". Był to samochód elektryczny, który miał własną elektrownię. Silnik spalinowy napędzał generator, wytwarzający prąd dla silników napędowych.

Przełamano zatem zasadę, że w samochodzie musi być tylko jedno źródło napędu. Ekstrawaganckie pomysły inżyniera Porsche zostały jednak szybko zapomniane. Przypomniano sobie o nich dopiero niedawno, a pojazdy z takim systemem napędu nazywane są dzisiaj hybrydą szeregową.

BK

d3xvvwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvvwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj