Stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych ważne do końca czerwca 2015 r.
Od grudnia nie utracą ważności stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych, będą ważne jeszcze do końca czerwca 2015 r. Wydłużenie okresu ich obowiązywania umożliwiła nowela Prawa o ruchu drogowym, która w sobotę weszła w życie.
Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na "kopertach"; jest wydawana osobie lub placówce związanej z niepełnosprawnymi. Można ją otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Proces wydawania nowych kart nadzoruje - zgodnie z kompetencjami - Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. - Po to nowelizowaliśmy ustawę, by był dłuższy czas na wymianę kart parkingowych i każdy, kto odpowiednio wcześnie się po nią zgłosi, zdąży to zrobić. Będziemy niepełnosprawnym przypominać o konieczności wymiany kart i prosić, by nie zostawiali tego na ostatnia chwilę - powiedział PAP wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, który pełni również funkcję pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych. Dodał, że na początku miał informacje z samorządów, że w tej sprawie panuje chaos i niezrozumienie, teraz już takich sygnałów nie ma.
Do tej pory karty były wydawane bezterminowo, jednak od 1 lipca - po wejściu w życie wcześniejszej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym - nie dłużej niż na 5 lat. Zmiany miały ukrócić nadużycia związane z używaniem kart. Początkowo stare karty miały obowiązywać do końca listopada 2014 r., ale posłowie z sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zaproponowali wydłużenie tego terminu, argumentując, że gdy będzie duży napływ wniosków o orzeczenie niepełnosprawności, niektóre osoby mogą nie zdążyć przed grudniem uzyskać nowej karty. Obawy te potwierdzało Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, do którego napływało wiele skarg od osób z niepełnosprawnościami; informowano m.in. o kłopotach w uzyskaniu nowych dokumentów, konieczności wielu wizyt w urzędach, chaosie informacyjnym. Integracja do 15 grudnia prowadzi kampanię dotyczącą nowych zasad przyznawania i wydawania kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Uruchomiona została strona internetowa www.kartaparkingowa.pl, na której znajdują się informacje na temat
zmian w przepisach, kogo dotyczy nowelizacja prawa, a także o tym, jak uzyskać nową kartę. Na stronie umieszczono również informacje o organach wydających karty parkingowe i opisano krok po kroku procedurę wymiany. Strona jest w pełni dostępna dla użytkowników z niepełnosprawnościami.
Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która umożliwiła przedłużenie terminu ważności starych kart parkingowych do końca czerwca 2015 r., weszła w życie w sobotę. Osoby, które mają uprawnienia do parkowania na "kopertach", do połowy przyszłego roku muszą więc wyrobić sobie nowe karty. Uprawnionymi do otrzymania kart parkingowych są osoby o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Osoby, które mają ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a przyczyna niepełnosprawności jest oznaczona symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) oraz 10-N (choroba neurologiczna) i mają ograniczone możliwości poruszania się, mogą składać wniosek o wymianę starej karty i nie muszą stawiać się przed komisją orzekającą. Wniosek należy złożyć osobiście w siedzibie Miejskiego lub Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Niepełnosprawni z innym oznaczeniem w orzeczeniu lub mający
niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym, ale z powodu choroby narządu wzroku, upośledzenia narządu ruchu lub choroby neurologicznej, muszą stanąć przed komisją orzekającą o niepełnosprawności i uzyskać wskazanie do wydania karty parkingowej.
By otrzymać kartę, trzeba - oprócz złożenia wniosku i okazania orzeczenia o niepełnosprawności - zapłacić 21 złotych. Nowe karty są imienne i wydawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na pięć lat. Placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymują karty parkingowe na trzy lata. Od stycznia 2016 r. ma zacząć funkcjonować elektroniczna centralna ewidencja kart parkingowych. Wraz ze zmianami w wydawaniu kart parkingowych w Kodeksie wykroczeń pojawiło się nowe wykroczenie: posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych, za co można dostać grzywnę do 2 tys. zł. Określona też jest minimalna liczba miejsc postojowych zagwarantowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Według resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. kart parkingowych. Resort pracy oceniał, że jest ich od 900 tys. do 1,2 mln. Wiele z nich używanych było w sposób nieuprawniony - często były podrabiane, korzystano z kart osób, które już zmarły,
lub wystawionych na członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju. Według szacunków autorów ustawy, po nowelizacji w obiegu pozostanie 200-300 tys. kart.
Źródło: PAP
ll/moto.wp.pl