Trwa ładowanie...
d36j933
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Stacje paliw muszą spełniać surowsze normy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stacje paliw muszą spełniać surowsze normy
(PAP/Wojciech Pacewicz)
d36j933

Od początku roku zbiorniki na stacjach paliw muszą być wyposażone w urządzenia kontrolno-pomiarowe sygnalizujące wycieki paliwa do gruntu i wód gruntowych. Urząd Dozoru Technicznego skontrolował już kilkaset stacji - ok. 20 proc. z nich nie spełniało tych norm.

Wiceprezes UDT Przemysław Ligenza podczas konferencji prasowej mówił, że modernizacja zbiorników paliwowych jest konieczna ze względu na wejście w życie rozporządzenia resortu gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.

W celu przypomnienia zainteresowanym o konieczności dostosowania zbiorników, UDT w minionym roku przeprowadził kontrolę tych stacji, które jeszcze nie dokonały modernizacji. Jak mówił Ligenza, na 19 500 zarejestrowanych zbiorników (m.in. na stacjach paliwowych) ok. 10 proc. nie spełniało nowych norm, a ich właściciele otrzymali protokół inspekcyjny z wpisem o konieczności ich modernizacji, jeśli chcą nadal je eksploatować.

d36j933

Jak wskazał wiceszef Urzędu, podczas ubiegłorocznych kontroli największy odsetek stacji, których właściciele nie dokonali jeszcze modernizacji zbiorników, odnotowano w regionie podległym lubelskiemu oddziałowi UDT (powyżej 20 proc.). Najlepiej wypadły regiony podległe oddziałom: bydgoskiemu, krakowskiemu i tarnowskiemu (poniżej 10 proc.). - Pamiętajmy, że to mogą być decyzje o charakterze biznesowym, gdyż część stacji świadomie nie modernizowało zbiorników, bowiem zdecydowało o zakończeniu działalności z początkiem tego roku - powiedział Ligenza.

Dodał, że od początku tego roku inspektorzy UDT prześwietlili już kilkaset stacji paliw (głównie tych, do których wcześniej były zastrzeżenia), aby sprawdzić, czy zbiorniki spełniają nowe normy. Okazało się, że ok. 20 proc. z nich tego nie robi; w efekcie UDT wydał w ich przypadku decyzje wstrzymujące eksploatację. Ponadto UDT przekazywał informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa odpowiednim służbom (m.in. prokuraturze oraz Urzędowi Regulacji Energetyki).

Wygraj paliwo o wartości 3.000 zł! Kliknij i weź udział w konkursie

d36j933

Podziel się opinią

Share

d36j933

d36j933