Stacja metra Centrum zamknięta przez dwie noce
W nocy z wtorku na środę i ze środy na czwartek stacja metra Centrum będzie zamknięta - na peronach zostaną zainstalowane oznaczenia dla niewidomych. Specjalne "guzki" są już na blisko połowie stacji; do końca wakacji zostaną zamontowane na wszystkich.
Przez dwie kolejne noce, w godz. od 23.00 do 4.00 stacja Centrum będzie zamknięta dla pasażerów, a pociągi przejadą przez nią bez zatrzymania.
W tym czasie zostaną zamontowane oznakowania ułatwiające korzystanie z metra niepełnosprawnym pasażerom - specjalne wypustki - "guzki" przy krawędziach peronów i pasy w jaskrawym kolorze, które zapewnią lepszą orientację osobom niewidomym i słabowidzącym.
Modernizacja stacji - peronów i schodów - trwa od początku wakacji. Oznaczenia zainstalowano już na stacjach Kabaty, Natolin, Imielin, Stokłosy, Ursynów, Służew, Wilanowska, Świętokrzyska, Dworzec Gdański, Plac Wilsona, Marymont. Część stacji zamykana jest tylko w nocy; część wyłączana z ruchu na cały weekend. Harmonogram prac dostępny jest na stronie internetowej ZTM.
Obowiązek wprowadzenia oznaczeń w metrze wprowadziło rozporządzenie ministra infrastruktury z czerwca tego roku. Domagał się go m.in. Polski Związek Niewidomych, podkreślając, że bez tych oznaczeń korzystanie z metra jest dla osób niewidomych lub słabowidzących niebezpieczne.
W 2008 r. niewidomy student Filip Zagończyk na stacji metra Centrum wpadł pod wjeżdżający na stację pociąg - nie wyczuł laską krawędzi peronu. W wypadku odniósł bardzo ciężkie obrażenia - stracił nogę.
Rozporządzenie zakłada także, że stacje metra powinny być wyposażone w system informacji wizualnej, głosowej i dotykowej, w tym oznaczenia w alfabecie Braille'a; posadzki i schody na stacji metra powinny posiadać nawierzchnie o właściwościach antypoślizgowych. Ma być przygotowana trasa - od wejścia do wyjścia ze stacji - z której bez przeszkód będą korzystały osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na stacji ma być dostępna przynajmniej jedna toaleta przystosowana dla takich osób.
Na wprowadzenie wszystkich tych rozwiązań metro ma pięć lat.