Trwa ładowanie...

Sprzedaż samochodu warto zgłosić w urzędzie

dt178n4
dt178n4

Choć nie ma takiego obowiązku, sprzedaż samochodu warto zgłosić w wydziale komunikacji starostwa czy urzędu miejskiego. Dlaczego? Nieścisłość prawa zachęca nabywców do rezygnacji z przerejestrowania nabytego auta. Dla byłego właściciela może to oznaczać kłopoty.

Prawo o ruchu drogowym w art. 78 stanowi, że właściciel pojazdu jest zobowiązany w ciągu 30 dni zawiadomić starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Ani kodeks drogowy, ani taryfikator mandatów nie przewiduje jednak w tym przypadku żadnej sankcji. Wiele osób bezkarnie rezygnuje z wyrejestrowania sprzedanego samochodu. Okazuje się jednak, że wiele osób analogicznie czyni z jego zarejestrowaniem.

Ostatnio najgłośniejszym bohaterem takiej historii jest Tomasz Złoch, prawnik z Gdyni. Pan Tomasz przed trzema laty kupił Saaba, ale samochodu nie przerejestrował. Na swoje nazwisko opłacał jednak ubezpieczenie, jeździł do przeglądów, a zatrzymywany do rutynowej kontroli przez policję potwierdzał, że choć w dowodzie rejestracyjnym widniały dane poprzedniego właściciela, auto należy do niego.

Pewnego dnia nasz bohater otrzymał wezwanie na komisariat policji. Na miejscu dowiedział się, że powodem, dla którego tam się znalazł, jest nieprzerejestrowany samochód. Sprawa trafiła do sądu. Na rozprawę trzeba było jednak czekać tak długo, że sprawa uległa przedawnieniu. Do przewinienia doszło bowiem w 30 dni po zakupie samochodu, a więc przed trzema laty. Mimo pozytywnego zakończenia sprawy prawnik rozważa zaskarżenie umorzenia, bo skoro sprawę można było umorzyć, to zdaniem sądu musiało być przewinienie, a z tym prawnik się nie zgadza.

dt178n4

Dla większości zmotoryzowanych z tego przykładu płynie jasna nauka. Po sprzedaży samochodu warto odwiedzić starostwo i zgłosić ten fakt. Jeśli obowiązku nie dopełni także nabywca, poprzedni właściciel może zostać zaskoczony korespondencją zawiadamiającą o sfotografowaniu samochodu przez fotoradar czy pismem wzywającym do zapłacenia wysokiej kary w związku z brakiem OC. W takich przypadkach sprawę odkręcić można jedynie okazując umowę sprzedaży auta.

Tomasz Budzik, Wirtualna Polska

dt178n4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt178n4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj