Trwa ładowanie...
10-10-2014 17:00

Sprowadzenie samochodu z UE łatwiejsze

Sprowadzenie samochodu z UE łatwiejszeŹródło: PAP/Lech Muszyński
d4dm93q
d4dm93q

Większość samochodów poruszających się po polskich drogach, to używane auta sprowadzone z innych krajów Unii Europejskiej. Mimo takiej popularności, operacja ta nadal nie jest prosta i wymaga nie tylko odpowiedniej logistyki, ale też walki z urzędami. Jednym z wymogów stawianych przed rejestracją sprowadzonego samochodu, jest przedstawienie zaświadczenia o zapłacie akcyzy lub braku takiego obowiązku. Wreszcie będzie można je uzyskać przez internet.

Do tej pory, aby uzyskać dokument, który potwierdza opłacenie akcyzy lub nawet brak potrzeby uiszczania takiej zapłaty, trzeba było zwracać się do urzędu celnego. Na szczęście ma się to zmienić. Zgodnie z nowymi przepisami druk potrzebny do rejestracji samochodu będzie posiadał swój numer identyfikacyjny, a co za tym idzie, nie będzie potrzebny na nim stempel naczelnika urzędu celnego. Na podstawie tego numeru urzędnik będzie mógł sprawdzić, czy właściciel wywiązał się z obowiązku akcyzowego.

Zmiana w przepisach oznacza sporą oszczędność czasu, ale też pieniędzy. Na zaświadczenie często trzeba czekać kilka dni, a opłata skarbowa za złożenie wniosku wynosi 17 zł. Prawdopodobnie możliwość uzyskania zaświadczenia przez internet wejdzie w życie jeszcze w październiku, a to oznacza, że właściciele sprowadzonych aut będą mieli nieco usprawniony proces ich rejestracji w Polsce.

Już niedługo, bo od 1 stycznia 2015 roku, wejdzie w życie jeszcze jedna duża zmiana dotycząca samochodów przywożonych z UE – nie będzie potrzebne zaświadczenie o opłacie podatku VAT lub braku takiego obowiązku. Aktualnie druk ten, podobny do akcyzowego, uzyskuje się po złożeniu w urzędzie skarbowym kompletu dokumentów przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego oraz po uiszczeniu opłaty w wysokości 160 zł.

Zmiany w przepisach oznaczają sporą oszczędność pieniędzy i czasu dla sprowadzających samochody z innych krajów Unii Europejskiej. Takie uproszczenia mogą wpłynąć na to, że więcej osób prywatnych będzie decydowało się samemu przywozić używane auta z zagranicy, nie korzystając z usług pośredników, którzy często starają się oszukać swoich klientów.

d4dm93q

źródło: gazetaprawna.pl

sj

d4dm93q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dm93q
Więcej tematów