Trwa ładowanie...
22-11-2013 12:42

Sprawdź ustawienie zagłówków w aucie

Sprawdź ustawienie zagłówków w aucieŹródło: zdjęcie producenta
d258bat
d258bat

Szacuje się, że 80 proc. kierowców prowadzi auta z nieprawidłowo ustawionymi zagłówkami. Trzeba pamiętać, że odcinek szyjny jest szczególnie wrażliwy na urazy podczas kolizji lub wypadku samochodowego.

Zagłówki są bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa w aucie, jednak nie będą spełniały swojej funkcji, jeśli zarówno kierowcy, jak i pasażerowie nie będą dbali o ich prawidłowe ustawienie. Nawet w wyniku drobnej stłuczki następuje nagłe pochylenie głowy do przodu, a następnie jej silne zgięcie do tyłu. Kierunek ruchu głowy zależy od tego, czy mamy do czynienia z uderzeniem w tył, czy w przód pojazdu. W obu przypadkach głowa przemieszcza się bezwładnie i może to doprowadzić do naciągnięcia lub naderwania więzadeł kręgów szyjnych, a nawet uszkodzenia kręgosłupa.

Zagłówki powinny być ustawione na takiej wysokości, aby osoba siedząca na fotelu mogła środkiem głowy (potylicą) dotknąć środka zagłówka. Zagłówek powinien też znajdować się maksymalnie blisko głowy. Udział w nawet drobnej kolizji powinien być wystarczającym powodem, aby kierowca i pasażerowie zgłosili się na badania, które pozwolą zdiagnozować lub wykluczyć jakiekolwiek urazy odcinka szyjnego. Do wykonania takich badań powinny zmobilizować choćby niewielkie dolegliwości podczas poruszania szyją.

W sytuacji, gdy jesteśmy świadkami wypadku i chcemy pomóc osobie poszkodowanej, a istnieje podejrzenie uszkodzenia kręgosłupa, należy przede wszystkim wezwać pogotowie ratunkowe, a następnie zadbać o to, by nikt nie przenosił chorego i nie zmieniał pozycji jego ciała. Jeśli osoba ta leży w miejscu niebezpiecznym (np. na jezdni) i występuje konieczność przeniesienia jej to należy zrobić to bez poruszania szyi poszkodowanego, najlepiej na twardym i płaskim podłożu, np. desce. Jeżeli nie występują szczególne okoliczności należy poczekać na przyjazd karetki i nie próbować przewozić poszkodowanego własnym transportem, gdyż może to nasilić uszkodzenia kręgosłupa.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

d258bat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258bat
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj