Trwa ładowanie...
dpuvl1d
Artykuł sponsorowany
punkty karne

Sprawdź swoje punkty karne przez Internet

Jeśli jesteście kierowcami, pewnie wiele razy zastanawialiście się, ile punktów karnych zgromadziliście na swoim koncie i czy nie grozi Wam konieczność powtarzania egzaminu na prawo jazdy lub wręcz cofnięcie uprawnień. Dowiedzcie się, jak w łatwy sposób sprawdzić liczbę swoich punktów karnych, co grozi za przekroczenie limitu i kiedy punkty karne się przedawniają.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawdź swoje punkty karne przez Internet
(materiały partnera)
dpuvl1d

Jak można sprawdzić, ile masz punktów karnych?

Każdy może sprawdzić, ile punktów karnych uzbierał na swoim koncie jako kierowca. Co istotne, możliwe jest tylko sprawdzenie swoich punktów. Nie ma szans, abyście poznali liczbę punktów uzbieranych przez znajomych, czy sąsiadów i na odwrót – oni Waszych też nie sprawdzą. Najprościej i najszybciej jest to zrobić przez internet, bez konieczności wizyty na komisariacie. Jedyne, co musicie mieć to profil zaufany. Jeśli do tej pory go nie założyliście, zróbcie to od ręki (i za darmo) na stronie www.pz.gov.pl.

Sprawdź swoje punkty karne przez Internet

Gotowi? Oto jak w kilka chwil sprawdzić, ile zarobiliśmy za drogowe wykroczenia.

dpuvl1d

Wejdźcie na www.GOV.pl. W sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierzcie Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne. Kliknijcie przycisk „Sprawdź swoje punkty karne”. Zalogujcie się profilem zaufanym. Dotarliście do celu! Informacja o Waszych punktach karnych wyświetli się od razu. Możecie ją pobrać w formie dokumentu PDF i wydrukować, jednak pamiętajcie, że takie zaświadczenie ma tylko charakter informacyjny. Nie jest to oficjalny dokument, a zatem nie może być przedstawiony w sądzie czy urzędzie. Jeśli zależy Wam na oficjalnym dokumencie, takie zaświadczenie otrzymacie od policji.

Pamiętajcie, że baza danych jest aktualizowana raz dziennie.

Kiedy punkty karne zostają usunięte z konta?

Zebrane przez Was punkty karne ulegają samoistnemu przedawnieniu po roku od naruszenia przepisów. Od tej sytuacji jest jednak wyjątek – jeśli suma Waszych aktywnych i tymczasowych punktów karnych przekroczy wyznaczone limity, nie zostaną one anulowane. Aktywne punkty karne to te, które znajdują się na Waszym koncie. Tymczasowe to takie, które przysługują za naruszenia, za które nie przyjęto mandatu, a więc oczekują na orzeczenie sądu.

dpuvl1d

Liczbę punktów karnych można też zmniejszyć, biorąc udział w specjalnym szkoleniu organizowanym przez lokalny WORD. Takie szkolenie można odbyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Dotyczy to tylko tych kierowców, którzy nie przekroczyli limitu punktów karnych.

Jaki jest limit punktów karnych i co grozi za jego przekroczenie?

Limit punktów karnych dla kierowców posiadających prawo jazdy od ponad roku wynosi 24. Przekroczenie tej liczby oznacza, że trzeba powtórzyć egzamin uprawniający do kierowania pojazdem (standardowy egzamin na prawo jazdy) oraz badania psychologiczne. Niezaliczenie którejkolwiek części oznacza odebranie uprawnień.

Limit punktów dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok wynosi 20. Jego przekroczenie skutkuje natychmiastowym cofnięciem uprawnień.

Artykuł sponsorowany

dpuvl1d

Podziel się opinią

Share
dpuvl1d
dpuvl1d