Trwa ładowanie...

Sprawdź historię swojego ubezpieczenia OC. To już możliwe.

Sprawdź historię swojego ubezpieczenia OC. To już możliwe.Źródło: Shutterstock
d28szw9
d28szw9

Jeśli chce się uniknąć niemiłego zaskoczenia przy kalkulacji komunikacyjnej polisy OC, można już sprawdzić historię własnego ubezpieczenia. Taką usługę online właśnie udostępnił Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

W ubiegłym roku niemal jedna trzecia wypadków drogowych była zawiniona przez kierowców niebędący właścicielami pojazdów. Tymczasem zdarzenie spowodowane cudzym autem najczęściej jest brane pod uwagę przez ubezpieczyciela przy ustalaniu wysokości składki za polisę OC dla ich własnego pojazdu. UFG zachęca właścicieli pojazdów do sprawdzenia swojej historii ubezpieczenia w ogólnopolskiej bazie polis.

Tym samym właściciele wszystkich aut zarejestrowanych w Polsce otrzymali tę samą wiedzę, jaką mają o nich ubezpieczyciele. A jak informuje UFG, blisko 70 proc. kierowców nie wie, że wypadek spowodowany przez nich cudzym autem może być - i zazwyczaj jest - brany pod uwagę przez ubezpieczyciela przy kalkulacji składki za polisę OC dla ich własnego pojazdu. Takie zdarzenie jest bowiem odnotowywane zarówno w historii ubezpieczenia właściciela pojazdu, jak i w historii kierowcy który je spowodował, a następnie raportowane do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

Do niedawna możliwość sprawdzania informacji w bazie polis komunikacyjnych UFG miały głównie towarzystwa ubezpieczeniowe oraz osoby poszkodowane w wypadkach. Konieczne było też podanie pełnych danych osobowych. Obecnie, aby zweryfikować czy dany pojazd objęty jest ochroną, wystarczy podać numer rejestracyjny lub numer VIN samochodu. Oprócz informacji na temat marki pojazdu oraz statusu polisy, dowiemy się również, w jakiej firmie umowa została zawarta. Warto jednak podkreślić, iż wiadomości ważne są tylko w dniu, w którym zadano pytanie.

- Nasza kampania ‘Pewne rzeczy najlepiej robić samemu’ - ma na celu uświadomienie kierowcom, że warto samemu sprawdzać swoją historię ciągłości OC lub historii szkód z tego ubezpieczenia - mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. - Co ważne pobranie tej historii jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce - dodaje. By to zrobić wystarczy zarejestrować się na portalu UFG (www.ufg.pl)
i założyć konto.

d28szw9

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe w Polsce. Musi je posiadać każdy właściciel samochodu osobowego, ciężarówki, motocykla, motoroweru, ciągnika siodłowego, quada, przyczepy itd. tak długo, jak pojazd ten jest zarejestrowany. Gdy spowoduje wypadek, to właśnie z tej polisy wypłacane jest świadczenie poszkodowanym. Polisa OC chroni zatem właściciela pojazdu przed finansowymi roszczeniami ofiar wypadku, spowodowanego jego pojazdem. Z drugiej strony OC pozwala ofiarom takiego wypadku otrzymać odszkodowanie bez konieczności dochodzenia roszczeń bezpośrednio od sprawcy wypadku.

BC

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj