Trwa ładowanie...
19-05-2014 11:26

Sposoby na czysty samochód

Sposoby na czysty samochódŹródło: Materiały prasowe
d4m5dsr
d4m5dsr

19 maja to Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodu. To nietypowe święto w tym roku może przejść w Polsce niezauważone ze względu na deszcze, podtopienia i groźby powodzi. Ale przecież to nie jedyna okazja, aby umyć auto.

Polacy dbają o samochody coraz bardziej o czym świadczą wydłużające się kolejki na coraz liczniejszych myjniach samoobsługowych i automatycznych w dużych miastach. Przed weekendem niektóre myjnie przeżywają prawdziwe oblężenia, a widok długich kolejek aut przypomina obrazki rodem z PRL z kolejkami za paliwem. Faktycznie zdecydowana większość posiadaczy czterech kółek po latach używania wiaderka i gąbki przesiadła się na myjnie.

Te automatyczne jeszcze kilka lat temu nie miały zbyt dobrej opinii ponieważ były stosunkowo drogie oraz niszczyły lakier poprzez mechaniczne tarcie olbrzymich szczotek. Coraz więcej ludzi korzysta dziś z myjni samoobsługowych, które otwarte są całą dobę, zlokalizowane w łatwo dostępnych miejscach dojazdowych w miastach, a przy odrobinie wprawy proste mycie auta trwa 5-10 minut i kosztuje 5-10 złotych. Dla porównania myjnia automatyczna to średnio 15-20 złotych, myjnia ręczna 30-60 złotych. Najdroższe jednak okazać się może mycie auta przed blokiem, na ulicy – mandat od Straży Miejskiej może sięgnąć nawet 500 złotych. Jednak jak przekonują strażnicy, zwykle kończy się na pouczeniu.

- Świadomość mieszkańców w tym zakresie jest bardzo duża i zupełnie sporadycznie spotykamy przypadki mycia samochodu w miejscach do tego nie przeznaczonych – mówi Komendant Straży Miejskiej w Bielsku-Białej Mirosław Tronkowski. - Wszystkim kierowcom polecamy korzystanie z profesjonalnych myjni coraz szerzej dostępnych w naszym mieście – dodaje komendant.

Prawo reguluje mycie aut np. uchwałami poszczególnych miast, ale zapisy te są do siebie bardzo podobne w całej Polsce. Przykładowy z uchwały XXV/640/2012 w Bielsku-Białej mówi:
§ 4. 1. Mycie i naprawa pojazdów samochodowych na terenach publicznych, poza myjniami i warsztatami naprawczymi, są dozwolone wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

  1. Zezwala się na mycie pojazdów samochodowych na terenie nieruchomości nie służących do użytku publicznego, pod warunkiem odprowadzenia powstałych ścieków do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych, po uprzednim ich przejściu przez łapacz oleju i odstojnik.
d4m5dsr

Krótko mówiąc jeżeli nie jesteśmy wyposażeni w specjalistyczny „łapacz oleju” oraz „odstojnik” nie zabierajmy się za mycie auta poza myjnią. Pamiętajmy, że oprócz mandatu takie mycie auta szkodzi środowisku naturalnemu, ponieważ detergenty wnikają w ziemię i ją zanieczyszczają. Dodatkowo dokładne mycie małą ilością wody jest niemożliwe, a podczas szorowania auta gąbką lub szczotką niszczymy lakier samochodu przez drobne zanieczyszczenia, które znajdują się po nimi.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Auto detailing
Wymagający klienci mogą skorzystać z auto detailingu, czyli specjalistycznemu odnawianiu, odświeżaniu samochodu. Takie "samochodowe Spa" ma coraz liczniejsze grono fanów i nie są to wyłącznie właściciele Ferrari oraz Lamborghini. Jeżeli chcemy przywrócić dawny blask lakierowi, pozbyć się rys powstałych w trakcie użytkowania samochodu, odnowić wszystkie powierzchnie skórzane, tapicerskie, plastikowe w naszym aucie to auto detailing jest dla nas. Oprócz specjalistycznych środków chemicznych stosuje się również technologie polerskie, nakłada glinki, które usuwają zanieczyszczenia oraz dokładnie woskuje samochód, aby efekty po takiej wizycie były widoczne jak najdłużej. W zależności od zakresu prac i typu auta to koszt od 300 do nawet 2 tyś. złotych.

d4m5dsr

Jak umyć samochód wyścigowy?
Coraz rzadziej zobaczyć można kierowcę przecierającego kawałek karoserii lub szyby szmatką. Taki wyraz wielkiej dbałości o auto i dopieszczania jego wizerunku spotykany jeszcze wśród nielicznych taksówkarzy i starszego pokolenia kierowców. Okazuje się jednak, że nie tylko.

– To metoda stosowana powszechnie podczas wyścigów samochodowych – mówi Maciej Dreszer, młody kierowca wyścigowy z Tarnowa. – Podczas każdego przejazdu po torze opony samochodów wyścigowych tracą kawałki gumy, co powoduje duże „nagumowanie” toru. Ponadto kawałki gumy oblepione na oponach odpadają i uderzają w inne samochody pozostawiając widoczne ślady na karoserii.

Zwykłe mycie ciśnieniowe nie wystarczy, automatyczne jest niepraktyczne ze względu na potrzebne urządzenia oraz specjalistyczne naklejki sponsorów. Pozostaje szmatka i detergenty. Taka operacja odbywa się zwykle na specjalistycznej homologowanej macie uniemożliwiającej środkom chemicznym przedostanie się do gleby. Dodatkowo całe auto pokrywa się cienką warstwą teflonu, ale to już zabieg dla zmniejszenia oporów tarcia, a nie dla konserwacji lakieru.

Od czasu pojawienia się pierwszych myjni samoobsługowych upłynęło sporo wody w Wiśle, ale jedno jest pewne, że Polacy na dobre odchodzą od wiadra i gąbki. Zyskuje środowisko, nasza kieszeń i lakier samochodów.

d4m5dsr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m5dsr
Więcej tematów