Trwa ładowanie...
d2joget
wiadomości
11-03-2008 09:36

Spaliny dieslowskie mogą zatruwać mózg

d2joget
d2joget

Wdychanie spalin dieslowskich może powodować długotrwałe zaburzenia funkcjonowania mózgu - poinformowali we wtorek holenderscy naukowcy.

Poprzednie badania wykazywały, że maleńkie cząsteczki sadzy - nanocząstki są w stanie dotrzeć poprzez drogi oddechowe do mózgu i osadzić się tam. Tym razem naukowcy wykazali ich wpływ na jego aktywność.

"Możemy jedynie spekulować, co skutki te mogą oznaczać w przypadku chronicznej ekspozycji na zanieczyszczenia napotykane w ruchliwych miastach, gdzie poziom takich drobinek bywa bardzo wysoki" - powiedział Paul Borm z Uniwersytetu Zuyd.

"Jest do pomyślenia, że długotrwałe skutki ekspozycji na nanocząsteczki z ruchu drogowego mogą zakłócać normalne funkcjonowanie mózgu i obróbkę informacji" - uważają badacze.

d2joget

Borm i jego zespół umieścili na godzinę 10 ochotników w pomieszczeniu wypełnionym spalinami z silnika dieslowskiego i za pomocą encefalografu monitorowali ich fale mózgowe. Stężenie spalin było podobne do występującego na ruchliwej drodze czy w warsztacie.

Po około 30 minutach fale mózgowe badanych wykazały reakcję stresową, sugerującą zmiany w przetwarzaniu informacji w korze mózgowej.

By określić kliniczny rezultat takiego stresu i jego ewentualny wpływ na zdolności werbalne, pozawerbalne lub pamięciowe, potrzebne będą dalsze badania.

Do tej pory nanocząsteczki z zanieczyszczeń na drogach łączono ze zwiększonym poziomem zachorowań na choroby dróg oddechowych i sercowo-naczyniowe.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie poświęconym toksykologii cząstek i włókien "Particle and Fibre Toxicology". (PAP)

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj