Trwa ładowanie...
09-06-2009 11:45

Śmigłowiec vs Ford Focus RS

Śmigłowiec vs Ford Focus RS
d3deswf
d3deswf

W przeddzień pokazów lotniczych w Góraszce, 5 czerwca na lotnisku w Modlinie odbył się niezwykły wyścig śmigłowca Cobra TAH-1F i Forda Focus RS. Z prędkością około 200 km/h samochód ścigał się z helikopterem. Wyścig zakończył się remisem.

(fot. Łukasz Nazdraczew Red Bull Photofiles)
Źródło: (fot. Łukasz Nazdraczew Red Bull Photofiles)

Za sterami śmigłowca szturmowego Cobra TAH-F1 zasiadł Siegfried „Blacky” Schwartz, a za kierownicą Focusa RS - Piotr Frankowski, redaktor naczelny polskiej edycji magazynu Top Gear. Dwie maszyny z prędkością około 200 km/h ścigały się na pasie startowym lotniska w Modlinie. Co prawda przy starcie z jednego punktu i przy ciasnych zakrętach samochód szybciej osiąga maksymalną prędkość, jednak na długiej prostej to śmigłowiec jest znacznie szybszy. W rezultacie wyścig zakończył się remisem.

Widowiskowości starciu dodawały niskie przeloty Cobry. Śmigłowiec miejscami leciał tuż nad samochodem, lub na wysokości zaledwie kilkudziesięciu centymetrów nad ziemią.
- „Jestem bardzo zadowolony, że mogłem wziąć udział w takim wyścigu. To była dla mnie niezła zabawa” – powiedział tuż po zakończeniu Blacky.

(fot. Łukasz Nazdraczew Red Bull Photofiles)
Źródło: (fot. Łukasz Nazdraczew Red Bull Photofiles)

Cobra, której konstrukcja została zaprojektowana przez legendarną wytwórnię Bell Helicopter, przez wiele lat służyła podczas wielu akcji militarnych. Jej osiągnięcia zyskały uznanie setek pilotów na całym świecie. Model ze stajni Red Bulla wyprodukowano w latach osiemdziesiątych. Po okresie pełnienia służby został zdemilitaryzowany i przeznaczony do zniszczenia. Kilka lat później, amerykański pilot Chuck Aaron odnalazł wrak helikoptera na wojskowym składowisku złomu i w 2002 roku poddał go kapitalnej renowacji. Dzisiaj z zupełnie nowym silnikiem Cobra bierze udział w różnego rodzaju pokazach akrobatycznych.

Cobrę TAH-1F można było oglądać w akcji podczas XIV Międzynarodowego Pikniku Lotniczego na podwarszawskim lotnisku Góraszka.

d3deswf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3deswf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj