Trwa ładowanie...
20-09-2011 13:43

Słucham, nie słyszę!

Słucham, nie słyszę!Źródło: sxc.hu
d6y8xdh
d6y8xdh

Prowadzenie auta i jednoczesne słuchanie muzyki przez słuchawki może spowodować, że kierowca nie usłyszy odgłosu nagłego hamowania wydawanego przez inny pojazd czy nadjeżdżającego pociągu. Podobnie jak głośne odtwarzanie muzyki w aucie, używanie słuchawek podczas prowadzenia pojazdu jest sprzeczne z zasadami bezpiecznej jazdy i może prowadzić do wypadków.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Obecnie producenci instalują w samochodach nowoczesne systemy audio oraz często udostępniają rozwiązania, pozwalające na podłączanie przenośnych odtwarzaczy muzyki. Jednak wiele, szczególnie starszych aut, nie jest wyposażonych w takie udogodnienia. Z tego względu kierowcy decydują się na słuchanie muzyki poprzez przenośny odtwarzacz i słuchawki.

- Takie zachowanie może być niebezpieczne - tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Choć zdecydowaną większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować wagi sygnałów dźwiękowych. Kierowcy słuchający muzyki poprzez słuchawki mogą nie usłyszeć syren pojazdów uprzywilejowanych, nadjeżdżających samochodów lub innych dźwięków, które pozwalają na analizowanie sytuacji na drodze.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Używanie słuchawek w czasie jazdy uniemożliwia również usłyszenie ewentualnych niepokojących odgłosów, wydawanych przez sam pojazd, które mogą wskazywać na awarie. Jest też nielegalne w niektórych krajach. W Polsce jednak kodeks drogowy nie reguluje tej kwestii.

d6y8xdh

Głośne odtwarzanie muzyki przez głośniki podczas jazdy w samochodzie jest podobne w skutkach do słuchania muzyki w słuchawkach. Dodatkowo, wymieniane jest wśród czynników powodujących utratę koncentracji.

Należy pamiętać o odpowiednim dostosowaniu głośności, tak aby muzyka nie zagłuszała innych odgłosów i nie odwracała uwagi od prowadzenia pojazdu. Każdy kierowca korzystający z systemów audio w samochodzie powinien również pamiętać o tym, aby minimalizować czas poświęcany ich obsłudze podczas jazdy.

(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

Głośne odtwarzanie muzyki w słuchawkach może okazać się groźne również w przypadku pieszych. Przechodnie tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego powinni w pewnym stopniu polegać na słuchu. Podczas przechodzenia przez jezdnię, szczególnie w miejscach gdzie ograniczona jest widoczność, nie wystarczy rozejrzeć się dookoła. Nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd można często usłyszeć zanim się go zauważy - tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

d6y8xdh

Również rowerzyści, którzy podróżują z większą prędkością i są w stanie zatrzymać się tak szybko jak piesi, powinni szczególnie uważać jeśli słuchają muzyki podczas jazdy. Należy też pamiętać o tym, że głośne słuchanie muzyki może niekorzystnie wpływać na słuch.

Na koniec warto też wspomnieć o tym, że rodzaj muzyki jakiej słuchamy ma pewien wpływ na nasze zachowanie za kierownicą. Przy szybkiej i dynamicznej muzyce kierowcy są bardziej skłonni do agresywnej jazdy i przekraczania prędkości. Natomiast spokojna melodia pomaga w uspokojeniu i zrelaksowaniu się.

sj/mw/mw

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj