Trwa ładowanie...
31-01-2013 16:38

SLD chce dużych zmian w fotoradarach

SLD chce dużych zmian w fotoradarachŹródło: GITD
d1wuq1e
d1wuq1e

Przeznaczenie dochodów z fotoradarów bezpośrednio na Krajowy Fundusz Drogowy, a także ustalenie minimalnej odległości, w jakiej względem siebie powinny stać fotoradary - zakłada przygotowany przez SLD projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym.

Poseł Sojuszu Wiesław Szczepański powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym ma na celu uporządkowanie ustawienia fotoradarów. Jak dodał projekt ma też ukrócić praktykę stawiania fotoradarów przez gminy i pobieranie z tego tytułu ogromnych środków, które następnie wpływają do budżetu i "są przeznaczane na różne cele".

Szczepański zaznaczył, że SLD chce, by dokonano przeglądu wszystkich fotoradarów stojących na terenie gmin. - Chcemy sprawdzić, czy gminom zależy na bezpieczeństwie, czy na fiskalizmie - wyjaśnił. - Proponujemy, aby wszystkie środki z funduszy i z radarów trafiały do Krajowego Funduszu Drogowego (...) i byłyby przeznaczane na budowę dróg krajowych - poinformował poseł SLD.
Jak zaznaczył, część środków można by przeznaczyć na wsparcie budowy i modernizacji dróg znajdujących się w gestii samorządów.

- Jednocześnie mówimy stop kaskadom fotoradarowym - dodał. Według niego obecnie fotoradary można stawiać co 500 metrów, co oznacza, że kierowcy są karani kilka razy za to samo wykroczenie. Podkreślił, że odległość między radarami nie powinna być mniejsza niż 5 kilometrów.
- Chcemy, aby fotoradary były elementem poprawy bezpieczeństwa, ale nie elementem fiskalizmu - powiedział Szczepański.

d1wuq1e

Kilka tygodni temu ministrowie transportu Sławomir Nowak i spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zaprezentowali projekt Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jest on elementem zapowiadanych przez rząd zmian zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Progam zakłada m.in. odbieranie prawa jazdy za podwójne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, rozmieszczenie 160 kolejnych fotoradarów, zakup nowych radiowozów z wideorejestratorami oraz zapewnienie większej liczby policjantów na drogach. Trwają też przygotowania do przeglądu rozmieszczenia znaków drogowych. Wspólna akcja resortów transportu i administracji we współpracy z wojewodami ma prowadzić do wyeliminowania absurdalnych oznakowań dróg.

Proponowane przez rząd rozwiązania wywołały sprzeciw opozycji. PiS przygotowało projekt, zgodnie z którym fotoradary mogłyby być instalowane jedynie w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Solidarna Polska złożyła natomiast projekt, który zakłada ograniczenie liczby fotoradarów o ok. 80 proc. i pozostawienie ich jedynie tam, gdzie faktycznie poprawią bezpieczeństwo, np. przy szkołach.

tb/

d1wuq1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wuq1e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj