Trwa ładowanie...
d48tru9
wiadomości

Śląskie/ Od sierpnia tańsze przejazdy w taryfie odległościowej KZK GOP

Share
d48tru9

Obniżkę cen wybranych biletów na jednorazowe przejazdy w taryfie odległościowej wprowadza od 1 sierpnia organizator komunikacji miejskiej w większej części aglomeracjii katowickiej - Komunikacyjny Związek Komunalny GOP. To element promocji Śląskiej Karty Usług Publicznych.

Jednocześnie od sierpnia nie można już kupić okresowych biletów w wersji papierowej. Są one dostępne wyłącznie w postaci elektronicznej - kodowanej na karcie ŚKUP. Bez zmian można kupować papierowe bilety jednorazowe, również u kierowców.

Jak przekazała PAP w środę rzeczniczka KZK GOP Anna Koteras, od wprowadzenia ŚKUP w październiku ub. roku wyrobiło ją ponad 135 tys. osób (znacznie ponad 90 proc. w wersji spersonalizowanej). Docelowo z karty ma korzystać 150 tys. osób.

d48tru9

Aby zachęcać do korzystania ze ŚKUP, KZK - wraz z zakończonym właśnie stopniowym wycofywaniem papierowych biletów okresowych - stopniowo obniża ceny niemal wszystkich biletów kodowanych na karcie (jednorazowych i okresowych). Od początku sierpnia br. niższe będą ceny wybranych biletów za jednorazowe przejazdy w taryfie odległościowej - do 30 gr. za przejazd.

Wprowadzona wraz ze ŚKUP taryfa odległościowa docelowo ma stać się powszechniejsza od dotychczasowej - strefowo-czasowej. Jest ona stosowana domyślnie w kasownikach elektronicznych (wybór taryfy strefowo-czasowej wiążę się z dodatkowymi czynnościami przy kasowniku); pasażer przykłada tylko kartę do kasownika przy wejściu i przy wyjściu z pojazdu.

Od sierpnia podróż na podstawie tej taryfy pasażera bez prawa do zniżek na odcinku powyżej 2 km do 5 km będzie kosztowała 3,10 zł (zamiast 3,40 zł), na odcinku powyżej 5 km do 9 km - 3,70 zł (zamiast 3,80), na odcinku powyżej 14 km do 20 km - 4,40 zł (zamiast 4,60 zł), a powyżej 20 km - 4,60 zł (zamiast 4,80 zł). Opłaty za pozostałe odległości pozostaną bez zmian: do 1 km - 2,20 zł, od 1 do 2 km - 2,80 zł, a od 9 do 14 km - 4,20 zł.

KZK wskazuje, że bilety odległościowe są odpowiedzią na postulaty dotyczące niższych cen za przejazdy na najkrótszych odcinkach. Przejazdy na ich podstawie na odległość do 2 km są bowiem tańsze od najtańszego biletu w taryfie strefowo-czasowej (3,20 za przejazd w granicach jednego miasta lub gminy albo przez 15 min. od skasowania).

d48tru9

Już od paru miesięcy wszystkie rodzaje biletów okresowych w wersji elektronicznej są nieco tańsze od ich wcześniejszych papierowych odpowiedników. Bilety elektroniczne mają też swoje tańsze warianty - z limitem przejazdów. Ponadto użytkownicy biletów okresowych, którzy dobrowolnie rejestrują wyjście z pojazdu (oprócz obowiązkowego wejścia), mogą kupować kolejny bilet z 5-procentowym rabatem.

Bilety elektroniczne obowiązują od dowolnego dnia miesiąca przez kolejną liczbę dni. Nowością w taryfie są tańsze imienne bilety średniookresowe (od 24-godzinnych do 14-dniowych).

KZK GOP zachęca pasażerów do wyrabiania karty ŚKUP przez internet (kartaskup.pl) lub osobiście w Punkcie Obsługi Klienta (portal.kartaskup.pl/punkty-obslugi-klienta). Związek akcentuje, że dzięki karcie można nie tylko kupować tańsze bilety, ale ułatwiony został też do nich dostęp.

Bilety, w tym okresowe, można kupować przez internet, za pośrednictwem Portalu Klienta oraz w stu dziewięciu całodobowych automatach, a także w punktach obsługi oraz 800 punktach sprzedaży. Również przez internet - oraz ze wszystkich wymienionych punktach - można doładowywać konto karty. Szczegółowe informacje oraz instrukcje obsługi można znaleźć na stronie kartaskup.pl.

Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP) to przedsięwzięcie organizatora komunikacji w konurbacji katowickiej - KZK GOP oraz samorządów miast regionu. Kartą można opłacić korzystanie z komunikacji miejskiej, a także parkowanie w wybranych miastach oraz niektóre inne usługi publiczne.

d48tru9

Podziel się opinią

Share
d48tru9
d48tru9
Więcej tematów