Trwa ładowanie...
d486ewx
d486ewx
Wiadomości

Śląskie/ Nowe bilety elektroniczne w KZK GOP będą tańsze niż papierowe

Share
d486ewx

Nową taryfę opisującą zasady i ceny korzystania z biletów elektronicznych przyjął zarząd organizatora komunikacji miejskiej w aglomeracji katowickiej - Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) - podał w środę związek.

Jak poinformowała jego rzeczniczka Anna Koteras, w sprzedaży pozostają wszystkie bilety papierowe, których ceny pozostają takie same jak dotychczas. Nowością są bilety elektroniczne, które będą używane na Śląskiej Karcie Usług Publicznych (ŚKUP). Można je będzie kupować w nieco niższej cenie niż ich papierowe odpowiedniki.

ŚKUP będzie służyła jako elektroniczny bilet komunikacji miejskiej KZK GOP, a także jako metoda płatności za parkowanie czy inne usługi publiczne. "System ŚKUP to jeden z najbardziej skomplikowanych projektów tego typu. Projektowany jest od podstaw, a ze względu na złożoność samej aglomeracji również musi być bardzo rozległy" - podkreśliła Koteras.

d486ewx

Jako pierwsza uruchomiona zostanie w październiku funkcja związana z wydawaniem kart ŚKUP oraz z zapłatą tą kartą w 40 punktach obsługi klienta, 6 punktach obsługi pasażera, 800 kioskach, 109 automatach biletowych ŚKUP i parkomatach w Katowicach, Bytomiu, Piekarach Śląskich oraz Zabrzu. Używanie elektronicznego biletu okresowego będzie możliwe od listopada. Możliwość zapłaty za przejazdy jednorazowe oraz opłaty i usługi gminne będzie dostępna od stycznia 2016 r.

Docelowo wśród biletów elektronicznych dostępne będą zarówno bilety okresowe, jak i jednorazowe. Tych pierwszych w pojazdach KZK GOP będzie można używać już od listopada. Bilety papierowe będą w użyciu przez około 6-12 kolejnych miesięcy, po tym czasie będą wycofywane. Na stałe w sprzedaży pozostaną papierowe bilety jednorazowe, które będzie można kupić u kierowców i w automatach biletowych ŚKUP.

Możliwość zakupu konkretnego typu biletów uzależniona jest od rodzaju karty. Do wyboru będą karta spersonalizowana i niespersonalizowana. Ta pierwsza będzie zawierać dane osobowe - imię, nazwisko oraz zdjęcie użytkownika. Aby ją uzyskać, trzeba będzie złożyć wniosek. Wyłącznie na tę kartę będzie można kupować bilety imienne. Dodatkowo umożliwi ona również zakodowanie prawa do posiadanych ulg - dane zostaną wpisane do systemu i podczas kontroli nie trzeba będzie mieć przy sobie żadnych dodatkowych dokumentów. Karty spersonalizowanej będzie mógł używać wyłącznie jej właściciel.

Karta niespersonalizowana wydawana będzie bez żadnych dodatkowych formalności. Jest to karta na okaziciela, nie zawiera żadnych danych osobowych. Będzie mogła jej używać dowolna osoba, która w danej chwili będzie posiadać kartę. Nie będzie możliwości zakodowania na niej prawa do ulgi. Korzystając z niej, można kupować bilety ulgowe, ale podczas kontroli należało będzie pokazywać odpowiednie dokumenty.

d486ewx

Bilety elektroniczne będą nieco tańsze. W przypadku najpopularniejszego biletu KZK GOP - sieciowego miesięcznego (który obecnie kosztuje 150 zł), jego elektroniczna wersja 30-dniowa to koszt 144 zł, natomiast wersja z limitem przejazdów (do 80 przejazdów) kosztować będzie 132 zł. W przypadku sieciowego biletu kwartalnego, cena wersji papierowej wynosi 376 zł, wersja elektroniczna to koszt 358 zł, natomiast opcja z limitem przejazdów (266 przejazdów) kosztować będzie 328 zł.

Każdy pasażer korzystający z elektronicznego biletu okresowego będzie miał obowiązek rejestracji wejścia do pojazdu komunikacji miejskiej przez przyłożenie karty do czytnika. Bilet okresowy jest ważny tylko wtedy, gdy pasażer zarejestruje wejście do pojazdu. W przypadku biletów okresowych z limitem przejazdów, rejestracja wejścia oznacza wykonanie jednego przejazdu i pomniejszenie dostępnego limitu. Rejestracja wyjścia z pojazdu jest nieobowiązkowa, jednak KZK GOP chce zachęcać pasażerów do pamiętania o tej czynności.

Podróżujący, którzy regularnie będą rejestrowali wyjście z pojazdu zostaną nagrodzeni odpowiednią zniżką na zakup kolejnego biletu okresowego obowiązującego na okres nie dłuższy od poprzedniego. Jeśli w czasie obowiązywania danego biletu okresowego, pasażer zarejestruje co najmniej 95 proc. przejazdów zarówno przy wejściu, jak i wyjściu, przy zakupie kolejnego biletu okresowego otrzyma 5 proc. zniżki.

d486ewx

Podziel się opinią

Share
d486ewx
d486ewx
Więcej tematów