Trwa ładowanie...
d26opaj
d26opaj

Śląskie/ Komunikacja miejska we Wszystkich Świętych za darmo

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d26opaj

Pasażerowie Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) po raz pierwszy 1 listopada będą jeździć komunikacją miejską za darmo - poinformował w środę związek.

Decyzję o zwolnieniu z opłat za przejazd w dniu Wszystkich Świętych podjął we wtorek zarząd KZK GOP. Pomysł wpłynął z miasta Ruda Śląska. "Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców aglomeracji do wybrania w tym dniu transportu publicznego" - wyjaśnił przewodniczący zarządu Roman Urbańczyk.

1 listopada na drogach zawsze panuje bardzo duży ruch, zwłaszcza w okolicach cmentarzy. Związek od lat zachęca pasażerów, aby w tym dniu korzystali z dojazdu autobusami lub tramwajami. Pojazdy komunikacji miejskiej jeżdżą częściej i uruchamiane są dodatkowe linie.

d26opaj

"Mamy nadzieję, że możliwość bezpłatnej podróży będzie dodatkowym argumentem za tym, aby skorzystać z przygotowanej oferty" - dodał Urbańczyk.

Przez dwa dni, w sobotę 31 października i w niedzielę 1 listopada, komunikacja miejska będzie funkcjonowała według sobotnich rozkładów jazdy. W te dwa dni na wybranych liniach będą obowiązywały specjalne rozkłady jazdy, oznaczone jako "Wszystkich Świętych". Jak co roku przygotowane zostały również ułatwienia w dojeździe do cmentarzy. Autobusy i tramwaje pojadą częściej, zostaną także uruchomione dodatkowe linie, które będą kursować w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu i Będzinie, Chorzowie, Knurowie oraz w Czeladzi.

W związku z dniem wolnym od handlu, przypadającym 1 listopada, nie będą z kolei kursowały linie dowożące do centrów handlowych.

KZK GOP to największy organizator komunikacji miejskiej w kraju - skupia 28 gmin. Zasięg jego działania obejmuje prawie całą aglomerację katowicką i niektóre obszary z nią sąsiadujące - teren o powierzchni 1,8 tys. km kwadratowych, zamieszkany przez prawie 2 mln osób. Z transportu publicznego organizowanego przez związek codziennie korzysta niemal milion pasażerów.

Obecnie do KZK GOP należą: Katowice, Bytom, Bobrowniki, Będzin, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Knurów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świętochłowice, Wojkowice, Zabrze.

d26opaj

Podziel się opinią

Share
d26opaj
d26opaj