Trwa ładowanie...
19-08-2011 14:30

Słaby stan gospodarki oznacza tańsze paliwo

Słaby stan gospodarki oznacza tańsze paliwoŹródło: Materiały prasowe
d1rgy5y
d1rgy5y

Wydarzenia ze światowego życia gospodarczego w ostatnich dniach przeniosły swój wydźwięk na rynek ropy. Słaba koniunktura gospodarek USA i eurolandu spowodowała spadki cen ropy z poziomu bliskiego 111 USD/bbl. do 105 USD. I chyba trudno w najbliższym czasie wypatrywać siły, która byłaby w stanie radykalnie pomóc nastrojom.

Polskiemu kierowcy zapewne uda się skorzystać z globalnego trendu - a to wskutek decyzji PKN Orlen o obniżce cen, jaka będzie udziałem jego stacji własnościowych. Ile zatem może kosztować paliwo? I jak długo będzie taniej?

Co prawda radowanie się z cudzego nieszczęścia jest wbrew kindersztubie, jednak taki właśnie nastrój z pewnością będzie pojawiał się u polskich tankujących. Pogorszenie się bowiem dotychczasowych rokowań dotyczących kondycji strefy euro (trudności z porozumieniem niemiecko-francuskim) i niezbyt dobre doniesienia z USA (niezbyt wyrazisty wydźwięk danych o zapasach ropy i paliw, wnioski o zasiłki dla bezrobotnych, filadelfijski Fed, inflacja, ogólna wyprzedaż na giełdach)
spowodowały istotną obniżkę cen ropy i paliw gotowych na londyńskim parkiecie, a tym samym może być gwarancją redukcji cen na polskich stacjach.

W ostatnim pełnym tygodniu sierpnia kierowcy będą mieli szansę nieco taniej tankować. Największy polski operator rynku detalicznego - PKN Orlen zdecydował się na pobudzenie sprzedaży paliw na stacjach, poprzez wprowadzenie na stacjach, które są własnością koncernu, cen maksymalnych na poziomie 5,09 zł/l zarówno dla benzyny jak i oleju napędowego. To kolejne tegoroczne "mrożenie" cen Orlen chce wykorzystać na zwiększenie obrotu paliwami w okresie zwiększonego ruchu samochodowego, wywołanego powrotami z wakacji.

Ostatni tydzień już przyniósł lekkie spadki i wiele wskazuje na to, że obniżone ceny mają szanse na utrzymanie się na pylonach stacji. 16 sierpnia 2011 r. za litr benzyny bezołowiowej 95 płaciło się średnio w kraju 5,19 zł, a oleju napędowego 5,04 zł. W najbliższych dniach koszty tankowania mogą jeszcze zmaleć.

(źródło: e-petrol.pl)

sj

d1rgy5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rgy5y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj