Trwa ładowanie...
08-07-2016 15:28

Skrzyżowania powinny być zastąpione przez ronda. To uratuje kierowców-seniorów

Skrzyżowania powinny być zastąpione przez ronda. To uratuje kierowców-seniorówŹródło: Shutterstock
djarm6f
djarm6f

Starsi kierowcy są dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć na skrzyżowaniach niż na rondach. Badania nie pozostawiają wątpliwości - jeśli chce się zadbać o seniorów, trzeba tak budować połączenia ulic, by były one dla nich odpowiednie.

W Polsce wciąż lekceważymy starszych (ponad 65-letnich) kierowców. Uważamy, że jest ich niewielu. Tymczasem w Wielkiej Brytanii badania nad ich drogowymi zachowaniami są prowadzone regularnie i wysnuwa się z nich mające poprawić bezpieczeństwo wnioski.

Ostatnio zostały przeprowadzone badania dotyczące rond, skrzyżowań równorzędnych i skrzyżowań dróg podporządkowanych z głównymi. Nie pozostawiają one wątpliwości. Starsi kierowcy są dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć na skrzyżowaniach. Z rondami radzą sobie lepiej.

Wszystko wynika z koncentracji i wzroku, które u seniorów gorzej funkcjonują. Ronda skuteczniej wymuszają na nich zmniejszenie prędkości niż skrzyżowania. Na te ostatnie starsi kierowcy wjeżdżają zbyt blisko, a nierzadko także zbyt głęboko, narażając się na uderzenie auta, które ma pierwszeństwo.

- Wystarczyłaby delikatna zmiana skrzyżowań na minironda. Już tylko to przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa - wnioskują badacze. Przy okazji zwracają też uwagę, że starsi kierowcy sprowadzają zagrożenie nie tylko na siebie, ale i wszystkich innych uczestników ruchu.

Gdyby komuś sprawa wydawała się błaha, na koniec informacja dotycząca niedalekiej przyszłości. W ciągu 20 najbliższych lat liczba kierowców w wieku ponad 75 lat podwoi się. Z kolei kierowców w wieku po 65. roku życia będzie trzy razy więcej. Źródło: ODTF, opr. MAK

djarm6f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djarm6f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj