Trwa ładowanie...
d1mas1o

Skoda Kodiaq po rygorystycznych testach

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skoda Kodiaq po rygorystycznych testach
(zdjęcie producenta)
d1mas1o

Przed rozpoczęciem produkcji Skoda poddała model Kodiaq szeregowi rygorystycznych testów. Objęły one m. in. wizytę w komorze klimatycznej.

Jeszcze zanim światło dzienne ujrzał prototyp, przeprowadzono symulacje z użyciem modeli komputerowych. Dzięki temu obliczono sztywność nadwozia, poziom komfortu akustycznego czy zachowanie samochodu podczas kolizji. W komorze klimatycznej zaś całe pojazdy oraz pojedyncze elementy poddano skrajnym warunkom atmosferycznym. Miało to na celu sprawdzenie jak materiały będą się rozszerzać cieplnie, jak skurczą się w niskiej temperaturze i jak będą działały w poszczególnych warunkach (od -40 do +80 st. C i wilgotności powietrza od 5 do 95 proc.).

Ciekawym testem jest również tzw. hydropuls. Samochód montowany jest na hydraulicznych siłownikach, które przenoszą przez koła na całą konstrukcję duże siły. Symulacja ta pozwala zebrać informacje o sztywności i wytrzymałości już we wstępnej fazie rozwojowej. Urządzenie pozwala na zróżnicowane obciążenie dla poszczególnych kół, będące nawet większe niż występujące w warunkach rzeczywistych. Model może być poddawany różnym scenariuszom. Szczególnym jest próba ciągła - test trwa 130 godzin, co jest porównywalne ze 150 000 km zwykłego użytkowania.

d1mas1o

Plan producenta przewidział też zwykłe testy drogowe, które odbyły się w różnych zakątkach świata na dystansie 2 mln km. Choć Kodiaq nie jest samochodem terenowym, to sprawdzono, jak porusza się w trudniejszych warunkach. Kontroli poddano także wszystkie elementy ruchome, np. otwory wentylacji, klapki, uchwyty czy rygle. Faza testowa zakończyła się 3 miesiące przed startem produkcji. Teraz pojazd czeka jedynie na finalną inspekcję.

Źródło: Skoda

ll

Ministerstwo Podróży poleca: BlaBlaCar najlepszym sposobem na tanią podróż!

d1mas1o

Podziel się opinią

Share

d1mas1o

d1mas1o