Trwa ładowanie...
d2axoo0

Skoda Fabia: technologie dla każdego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skoda Fabia: technologie dla każdego
(WP.PL/Szymon Jasina)
d2axoo0

Skoda Fabia trzeciej generacji to nie tylko bardziej przestronne wnętrze i większy bagażnik. Czeska marka, podobnie jak Volkswagen, oferuje długą listę nowoczesnych rozwiązań technicznych, które kojarzą się z bardziej ekskluzywnymi modelami.

Pierwszą nowością są systemy multimedialne - od zwykłego radia z dodatkowymi złączami po zaawansowane urządzenie infotainment. Podstawowy system Blues ma monochromatyczny ekran. Oprócz samego radia z RDS posiada gniazdo USB i Aux-In, które umożliwia na przykład podłączenie odtwarzacza MP3, a także gniazdo na kartę pamięci SD. Urządzenie Swing to już kolorowy ekran dotykowy TFT o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 400x240 pikseli. Pozwala on na sterowanie ustawieniami samochodu, dodatkowo model ten może być wyposażony w Bluetooth i cyfrowe radio DAB.

Najważniejszą nowość posiada system Bolero. Oprócz kolorowego ekranu dotykowego o przekątnej 6,5 cala i rozdzielczości 800x480 pikseli, oferuje on kierowcy funkcję MirrorLink. Opcja ta pozwala na samochodowym wyświetlaczu zobaczyć to samo, co na połączonym smartfonie. W ten sposób zarządzanie muzyką i aplikacjami staje się dużo wygodniejsze. W chwili rozpoczęcia sprzedaży Fabii do dyspozycji są następujące aplikacje mobilne MirrorLink: Sygic (nawigacja), Weather Pro! (prognoza pogody), AUPEO! (osobiste radio), Audioteka (album z nagraniami) i Parkopedia (informacje o parkingach).

Kolejna nową funkcją jest SmartGate, która pozwala na pokazanie danych samochodu w aplikacji na telefonie. Dzięki temu możemy uzyskać telemetrię pokazującą nasz styl jazdy i pozwalającą na jego analizę, która może np. pomóc w nauce oszczędnej jazdy.

d2axoo0

Po raz pierwszy Skoda Fabia oferuje system bezkluczykowego dostępu i uruchomienia samochodu - wystarczy, że kierowca ma go w kieszeni. Komfort użytkowania poprawią też dostępne nie tylko z tyłu, ale też z przodu czujniki parkowania i nowy elektromechaniczny układ kierowniczy. Oprócz tego klienci będą mogli zdecydować się na czujniki deszczu i zmroku.

Kolejne nowości technologiczne w Skodzie Fabii dotyczą systemów bezpieczeństwa. Front Assistant to system, który w razie zagrożenie zderzeniem automatycznie rozpocznie hamowanie, aby uniknąć wypadku lub zmniejszyć jego skutki. Dodatkowo, jeśli już dojdzie do kolizji, aktywuje się hamulec, dzięki czemu nie dojdzie do kolejnego zderzenia. Nowa Skoda segmentu B oferuje też takie rozwiązania jak monitoring zmęczenia kierowcy, asystent ruszania na wzniesieniu i czujniki ciśnienia w oponach.

Szymon Jasina, moto.wp.pl

sj/tb/tb

d2axoo0

Podziel się opinią

Share
d2axoo0
d2axoo0