Trwa ładowanie...
20 stycznia 2009, 09:55

Skąd się wzięło Quattro

Skąd się wzięło Quattro
d2543bl
d2543bl

W latach siedemdziesiątych szefowie Audi postawili przed projektantami firmy bardzo ambitny projekt - zbudować najlepszy samochód na świecie.

Podstawowymi założeniami projektu była przydatność do jazdy na długich dystansach, nadwozie coupe, silnik z turbodoładowaniem oraz napęd na wszystkie koła. Do zespołu trafiło dziesięciu managerów i projektantów, którzy wspierali i komunikowali prace poszczególnych działów. Ojcami projektu byli Jorg Bensinger - inicjator, Ferdinand Piech - patron oraz szef, Walter Treser - ówcześnie najlepszy kierownik działu projektowego.

Projekt auta otrzymał kryptonim Audi 80. Pojazd potrzebował jednak nazwy, rozpoznawalnej na całym świecie. Decyzja miała zapaść na zebraniu dotyczącym strategii produktu. Przedstawiono na nim dwie propozycje nazw: Carat i Quattro. Carat to skrót od Coupe All Rad Antrieb Turbo. Walter Treser, autor nazwy Quattro, dowiedział się o tej propozycji i sprawdził, że istnieją już - zaliczane do najtańszych - perfumy o tej samej nazwie. Kupił więc flakonik perfum i zabrał ze sobą na kolejną debatę nad nazwą dla auta. Gdy na posiedzeniu zespołu padła nazwa Carat, wyjął flakon i stwierdził, że nie można nazwać auta, który ma podbić świat, tak samo jak tandetne perfumy dla kobiet. W ten sposób zwyciężyła nazwa Quattro.

d2543bl

Niedługo po tych wydarzeniach, pojazd zaczął święcić sukcesy na wielu rynkach. Z kolei Michelle Mouton, startująca w wielu rajdach - w zespole Audi została pierwszą i jedyną kobietą, która wygrała rajd zaliczany do klasyfikacji Mistrzostw Świata. Jest także jedyną, która walczyła o Mistrzostwo Świata po wygraniu trzech rajdów w 1982 roku. Startując Audi Quattro zajęła drugie miejsce ze stratą zaledwie 12 punktów do Waltera Rohla.

BK

d2543bl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2543bl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj