Trwa ładowanie...
29-11-2012 14:59

Silnik czterołopatkowy: polski wynalazek

Silnik czterołopatkowy: polski wynalazek
d2joget
d2joget

Co jakiś czas w informacyjnym eterze pojawia się doniesienie o powstaniu wynalazku, który ma odmienić przyszłość. Tym razem sytuacja jest jednak wyjątkowa, gdyż chodzi o Polaka i stworzony przez niego szkic nowego typu silnika spalinowego. Mrzonki? Niekoniecznie, jak donosi Tygodnik Podhalański, pomysłem górala spod Tatr już interesują się Ford i General Motors.

Producenci samochodów od lat walczą o coraz niższe spalanie. Obniżają wagę samochodów, stosują doładowanie jednostek napędowych, ale wciąż straty cieplne i straty energii spowodowane przez sam sposób działania silnika spalinowego wciąż stoją na przeszkodzie na drodze do uzyskania jeszcze większej efektywności. Kazimierz Radkosz z Gliczarowa Górnego uważa, że zdołał rozwiązać ten problem, informuje TVN24. Góral wynalazł nowy typ silnika, w którym nie ma tradycyjnych cylindrów i tłoków.

Jednostka jest nieco podobna do silnika Wankla. Jest jedna wyposażona w zawory dolotowe i wylotowe, eliptyczna komora, wewnątrz której porusza się walec wyposażony w cztery wysuwające się łopatki. Ich ruchy aranżują przestrzeń do przeprowadzenia procesów pobierania mieszanki paliwowo-powietrznej, spalenia jej i usunięcia efektów tego procesu.

Silnik Kazimierza Radkosza został już opatentowany. Patent obowiązuje jednak tylko na terenie Polski.

Źródło: TVN24

tb/

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj