13-07-2013 17:17

Silk Way Rally: Dąbrowski i Czachor na podium

d1hbeur
d1hbeur

Marek Dąbrowski i Jacek Czachor jadący Toyotą Hilux zajęli trzecie miejsce w klasie T1/1 w Rajdzie Jedwabnego Szlaku (Silk Way Rally) i czwarte w klasyfikacji generalnej. Zwyciężył Francuz Jean-Louis Schlesser za kierownicą prototypowego Schlesser Original.

Dla debiutujących w Toyocie Hilux zawodników Orlen Teamu, rajd w Rosji był pierwszym poważnym sprawdzianem po rezygnacji z jazdy motocyklem. Samochód odebrali tuż przed startem, nie mając czasu na trening. Wcześniej tylko raz pojechali w eliminacji mistrzostw Strefy Europy Centralnej na Węgrzech, gdzie byli najlepsi w klasie diesel i zajęli czwarte miejsce w generalnej. Teraz, w Astrachaniu, stanęli na podium w klasie pojazdów z napędem na cztery koła.

Silk Way Rally to drugi po Dakarze, najtrudniejszy rajd świata. Trasa oprócz dużych umiejętności kierowcy, wymaga także ogromnego doświadczenia od pilota i nawigatora.

- Był to nasz pierwszy start Hiluxem i od razu jesteśmy tak wysoko. Dla mnie to jest niesamowite, ale i bardzo satysfakcjonujące. Przyjechaliśmy tu, by się uczyć i ten cel zrealizowaliśmy. Po tych siedmiu długich dniach, trudnych zarówno od strony technicznej jak i nawigacyjnej, jesteśmy z Jackiem naprawdę zgranym zespołem. Mamy dobrą energię na kolejne starty - powiedział Dąbrowski.

d1hbeur

Czachor podkreślił, że sporo się nauczyli w tej imprezie. - Ten rajd nie bez powodu uchodzi za drugi na świecie po Dakarze pod względem skali trudności. Codziennie pokonywaliśmy prawie pięciusetkilometrowe odcinki specjalne, na które składały się wszystkie możliwe rodzaje nawierzchni - piach, wydmy, szybkie szutrowe partie. Silk Way to bardzo dobra szkoła nawigacji.

Piątą edycję wygrał Schlesser z przewagą 16.33 nad Rosjaninem Władimirem Wasiliewem i 1:47.33 nad Jewgienijem Firsowem. Dąbrowski z Czachorem zajęli czwarte miejsce.

W czwartek z powodu dachowania z rywalizacji musieli wycofać się Adam Małysz z pilotem Rafałem Martonem, jadący Toyotą Hilux. Po czterech etapach zajmowali trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.