Trwa ładowanie...
ddqcp7k

Shrek, Fiona i Hulk. Bajkowe nazwy ukraińskich pojazdów bojowych

Produkcja pojazdów wojskowych na Ukrainie idzie pełną parą. W ofercie znanej w Polsce firmy Kraz jest ponad 20 różnych typów ciężarówek i transporterów militarnych, a także wiele rodzajów ciężkiego sprzętu. Niektóre z nich mają nazwy inspirowane bajkami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kraz to ukraiński producent pojazdów militarnych i ciężarówek
Kraz to ukraiński producent pojazdów militarnych i ciężarówek (autokraz.com)
ddqcp7k

Zakłady Kremenczuckyj Awtomobilnyj Zawod (Kraz) od wielu dekad produkują sprzęt wojskowy i różnego rodzaju ciężarówki. W ofercie ukraińskiej firmy pojawiły się opancerzone pojazdy o nazwach Fiona, Hulk i Shrek. Są one inspirowane bohaterami bajek i komiksów.

Przy produkcji pojazdów opancerzonych z przeznaczeniem wojskowym Ukraińcy współpracują z kanadyjskimi firmami np. Streit Armored Group, które dostarczają rozwiązań technologicznych i np. układów napędowych. Co ciekawe, pod karoserią militarnych Krazów pracują silniki dostarczane przez amerykańskiego Cumminsa, ale też firmę Deutz, Daimler czy Ford.

autokraz.com

Pojazdy oferowane przez firmę Kraz mają różne przeznaczenie i różny stopień opancerzenia. W zależności od potrzeb, silniki mogą mieć moc od 300 do 400 KM, a samochody napęd 4x4 lub 6x6 i możliwość zabrania na pokład od kilku do kilkunastu osób.

autokraz.com

Fiona wazy ponad 21 ton, a Shrek jest o ponad 3 tony lżejszy. Oba pojazdy zbudowano na podwoziach z dużych ciężarówek. Pierwszy z nich ma napęd 6x6, a Shrek 4x4. Łączy je to, że wewnątrz wygospodarowano miejsce dla 12 osób. Co ciekawe, auto jest odporne na wybuchy min pod kołami czy kadłubem.

ddqcp7k

Hulk to lżejszy transporter. Jego masa to 8 ton, napędzany jest na wszystkie cztery koła i także można wybierać w silnikach o mocy od 300 do 400 KM. Hulk ma 12 miejsc przeznaczonych dla żołnierzy.

Na swojej stronie internetowej Kraz informuje, że pojazdy testowano w warunkach bojowych. Oprócz Shreka, Fiony i Hulka dostępne są też takie wozy jak Spratan, Raptor, Cougar i np. Hourricane.

autokraz.com
ddqcp7k

Podziel się opinią

Share

ddqcp7k

ddqcp7k