Trwa ładowanie...
19-01-2015 18:24

Setki kibiców powitały w Warszawie Hołowczyca

Setki kibiców powitały w Warszawie HołowczycaŹródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
d6o67lr
d6o67lr

Setki kibiców powitały w poniedziałek na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie Krzysztofa Hołowczyca, który w 37. Rajdzie Dakar zajął trzecie miejsce. Jak podkreślił olsztynianin o podium nie decydowała tylko szybkość jazdy.

Hołowczyc przyznał, że po wieloletnich doświadczeniach i uwagach innych uczestników tej imprezy, zmienił w tym roku swoje nastawienie do rywalizacji.

- Zwykle o miejscu decydują sekundy, a czasami ich ułamki. Ale Dakar jest inny. Jacek Czachor mówił mi - tu decyduje równe tempo. Wziąłem sobie do serca wiele mądrych jego słów, a także innych kolegów. Wystartowałem po raz dziesiąty. I bywało już tak, że witałem się z gąską, a jednak ktoś zawsze zabierał mi dobre pozycje. Tym razem było inaczej. Szczęście nas nie opuściło - powiedział Hołowczyc.

52-letni olsztynianin jest pierwszym Polakiem, który stanął na podium tej imprezy w gronie kierowców samochodów. Wcześniej czterokrotnie był w czołowej "10" - piąty w 2009 i 2011 roku, szósty w 2014 i dziewiąty w 2012.

d6o67lr

Lecąc w grudniu do Ameryki Południowej powiedział PAP, że od lat ma jedno stałe marzenie: stanąć na podium. - Droga do niego to nie tylko szczęście, nie tylko moje umiejętności. To także praca pilota. Był nim Francuz Xavier Panseri, którego tu dzisiaj nie ma, bowiem pojechał już przygotowywać się do Rajdu Monte Carlo. Spisał się fenomenalnie - podkreślił.

Hołowczyc przyznał, że podczas dziesięciu startów w Dakarze bywało różnie.

- Było tak, że byłem najszybszy na odcinku specjalnym a także i wysoko w klasyfikacji generalnej, ale również wracałem z poważnymi urazami, na wózku - wspomniał.

Najpoważniejszy wypadek miał w styczniu 2013 roku, kiedy to z połamanymi żebrami i urazem kręgosłupa trafił do szpitala. Po rehabilitacji wrócił do rywalizacji i w listopadzie zdobył Puchar Świata w cross country - najwyższe trofeum w tej dyscyplinie sportu samochodowego.

d6o67lr

- Jestem pod wrażeniem znakomitej pracy zespołu mechaników. Bywało, że nie spali trzy noce, a rano jechali dalej 700-900 kilometrów. Wszystkim chcę bardzo serdecznie podziękować, bo również w tym sukcesie mają swój udział. Dziękuję także teamowi Lotto za wsparcie i setkom kibiców, którzy w różny sposób dodawali mi otuchy od startu do mety - zaznaczył Hołowczyc.

Jak podkreślił początek rajdu był dla całej polskiej ekipy bardzo trudny i smutny po śmierci motocyklisty Michała Hernika. - To zdarzenie gdzieś tam siedziało w naszych sercach przez cały czas - dodał.

Zwycięzcą 37. Rajdu Dakar został po raz drugi w karierze Nasser al-Attiyah, który nie tylko jest kierowcą. Olimpijczyk z Kataru zdobył w Londynie (2012) brązowy medal igrzysk w konkurencji skeet (strzelanie do rzutków).

d6o67lr

W poniedziałek, wraz z Hołowczycem, powrócili do kraju Jarosław Kazberuk i Robin Szustkowski, którzy w klasie ciężarówek zajęli 19. miejsce. To najlepsza lokata Lotto Rally Teamu od 2003 roku, kiedy Kazberuk z Niemcem Klausem Bauerle byli 16. załogą.

- Przez pięć dni walczyłem z wysoką gorączką, prawie 40 st. Byłem wykończony i czasami zastanawiałem się czy nie wcisnąć czerwonego guzika i wzywać na pomoc helikopter. Ale jakoś pokonałem te kryzysowe momenty. A wielką nagrodą jest ukończenie rywalizacji - powiedział 28-letni Robin Szustkowski.

We wtorek powróci do kraju krakowianin Rafał Sonik, zwycięzca w kategorii quadów.

Trasa Rajdu Dakar 2015, długości ponad dziewięciu tysięcy kilometrów, przebiegała przez terytoria trzech państw: Argentyny, Boliwii i Chile. Zawodnicy ruszali 4 stycznia z Buenos Aires. Po dwóch tygodniach do stolicy Argentyny powróciło tylko 53 procent kierowców i załóg: 67 spośród 137 samochodów, które wystartowały, 79 motocykli ze 161, 18 quadów z 45 oraz 43 ciężarówki z 63.

d6o67lr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6o67lr
Więcej tematów