Trwa ładowanie...
d2xm75q
d2xm75q
Wiadomości

Senat za tym, by spory sądowe o komunikacyjne OC rozpatrywały sądy w całym kraju

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2xm75q

Sprawy o odszkodowania z komunikacyjnego OC będą odbywały się w sądach w całym kraju - stanowi nowelizacja ustawy, którą bez poprawek zaakceptował w czwartek Senat. Głównym celem zmiany jest odciążenie sądów warszawskich.

Za nowelizacją głosowało 55 senatorów, 26 się wstrzymało.

Nowela ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zmienia właściwość sądów przy wytaczaniu powództwa o odszkodowanie z komunikacyjnego OC.

d2xm75q

W myśl noweli powództwo o odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych będzie można wytoczyć wyłącznie przed sądem miejsca zamieszkania albo siedziby poszkodowanego albo przed sądem miejsca zdarzenia.

Nowela ma wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Ponieważ zdecydowana większość pozywanych towarzystw ubezpieczeniowych ma siedziby w Warszawie, w wydziałach gospodarczych Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w latach 2012-2014 sprawy takie stanowiły - jak podano w uzasadnieniu - od 31 proc. do 34 proc. wszystkich spraw. Zmiana dotycząca właściwości sądów ma na celu rozproszenie spraw po całym kraju i odciążenie stołecznych sędziów. Jednocześnie dzięki zmianie właściwości sądów poszkodowani z różnych rejonów Polski nie będą musieli dojeżdżać do Warszawy na rozprawy.

d2xm75q

Podziel się opinią

Share

d2xm75q

d2xm75q