Senat nie zaproponował w środę poprawek do nowelizacji ustawy o drogach publicznych, która pozwala samorządom na przekazywanie pieniędzy na realizację inwestycji przy drogach krajowych, np. ścieżek rowerowych czy chodników.
Za nowelą bez poprawek zagłosowało 83 senatorów. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.
Nowe prawo umożliwi samorządom przekazywanie środków finansowych na realizację inwestycji przy drogach krajowych. Rozwiązanie to - według autorów noweli - wychodzi naprzeciw postulatom samorządów, które w trosce o bezpieczeństwo swoich mieszkańców i ich potrzeby komunikacyjne, chcą finansować przy drogach krajowych np. budowę chodników czy ścieżek rowerowych.
Ustawa eliminuje dotychczas istniejące wątpliwości prawne w kwestii dopuszczalności takiej współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego oraz innymi podmiotami, w szczególności Skarbem Państwa.
Nowe przepisy dadzą też możliwość ministrowi właściwemu ds. transportu drogowego wydawania bądź rekomendowania wzorców i standardów dot. przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych (budowa, przebudowa, remont, utrzymanie lub ochrona tych dróg) w formie opracowań, które będą udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej.
"Ta ustawa ma na celu ujednolicenie prowadzenia różnych remontów i prac na drogach publicznych i krajowych, tak aby samorządy miały możliwość współfinansowania i zawierania umów razem z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o to, aby samorządy mogły pomagać i współfinansować inwestycje. Do tej pory takich regulacji nie było, albo były wątpliwe" - wyjaśnił senator sprawozdawca Wiesław Dobkowski podczas środowego posiedzenia Senatu.