Sekrety dynamicznej i bezpiecznej jazdy
Samochody o dobrych właściwościach jezdnych jak Ford Focus, zachęcają do tego, by czasem jeździć bardziej dynamicznie. Uniwersalność kompaktowego auta oznacza, że może służyć za samochód rodzinny, podczas dojazdów do pracy lub sklepu, sprawdzi się przy dłuższych wyjazdach, a przy tym jazda nim sprawia sporo przyjemności. Dlatego warto poznać sekrety dynamicznej jazdy – zapewni to nie tylko więcej zabawy za kierownicą, ale uczyni też podróż bezpieczniejszą.
Ford od lat słynie z właściwości jezdnych swoich samochodów. Nie inaczej jest w przypadku nowego Focusa, który wyznacza kolejne standardy wśród aut kompaktowych. Dopracowane zawieszenie nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale też gwarantuje sporo przyjemności z jazdy. Godny zaufania samochód jest źródłem zabawy za kierownicą.
Podstawą zarówno dynamicznej jak i bezpiecznej jazdy jest znajomość granicy swoich umiejętności. Oznacza to, że przede wszystkim trzeba mieć pewność, że samochód cały czas pozostaje pod kontrolą. Dlatego nawet doświadczeni kierowcy wyścigowi za każdym razem uczą się jazdy nowym samochodem lub na nowym torze stopniowo zwiększając tempo. Pozwala to na bezpieczne znalezienie granicy możliwości kierującego i samego auta. Podobną zasadę należy stosować podczas dynamicznej jazdy cywilnym samochodem. Np. jeżdżąc po górskich drogach nie zawsze napotkamy ograniczenia prędkości, dlatego trzeba samemu powoli zapoznać się ze swoimi możliwościami.
Choć zasady dynamicznej jazdy najbardziej przydają się podczas zabawy na torze, to dzięki takim umiejętnościom podróżuje się bezpieczniej również po publicznych drogach, stosując się do ograniczeń prędkości. Bardzo ważne jest nabywanie doświadczenia, gdyż nic tak nie pomaga podczas jazdy (szczególnie tej bardziej dynamicznej) jak pewność działań za kierownicą i świadomość swoich możliwości.
Wiele można zrobić jeszcze przed samym ruszeniem. Chodzi oczywiście o zajęcie odpowiedniej pozycji za kierownicą. Oznacza to, że musimy mieć zapewnioną swobodę ruchu i być w stanie wykonać każdy manewr. Zarówno zbyt mocne przysunięcie fotela do przodu, jak i jego oddalenie nie pozwolą na pełną kontrolę nad samochodem. Choć kierowcy mają różne preferencje co do ustawienia kierownicy i fotela, to trzeba pamiętać o dwóch rzeczach – musi być wygodnie, ale też nie można ograniczać sobie ruchu.
Jedną z zasad dynamicznej, ale też ekonomicznej jazdy jest podróżowanie na odpowiednim biegu. W obu tych przypadkach znaczy to co innego, ale warto pamiętać, aby nawet jeżdżąc bardziej dynamicznie są momenty, gdy można zaoszczędzić paliwo nie tracąc tempa. Co to oznacza? Jeśli chcemy przyspieszyć, to należy zredukować bieg, aby mieć do dyspozycji większą moc. Szczególnie ważne jest to podczas wyprzedzania – jazda na wysokim przełożeniu czyni ten manewr dłuższym, a co za tym idzie, jeszcze bardziej niebezpiecznym. W przypadku automatycznych skrzyń biegów warto przełączyć je w tryb sportowy, albo manualny, co pozwoli na ręczną redukcję biegu. Dodatkowo wczesna redukcja przełożenia podczas hamowania zapewni, że opór silnika pracującego na wysokich obrotach dodatkowo pomoże wytracić prędkość. Z drugiej strony, jeśli na danym odcinku drogi jedziemy z równą prędkością to warto wrzucić wyższy bieg, gdyż w ten sposób
zmniejszymy zużycie paliwa nie tracą tempa jazdy.
Najważniejszą umiejętnością podczas szybkiej jazdy na torze, ale też na drogach, jest ta wiążąca się z pokonywaniem zakrętów. Na początku trzeba pamiętać, że hamowanie należy zakończyć przed zakrętem, w innym przypadku nie będziemy w stanie pokonać go odpowiednio dynamicznie, a dodatkowo ryzykujemy wypadnięciem z drogi, gdyż samochód może wpaść w podsterowność i nie być w stanie skręcić wystarczająco mocno. Dlatego lepiej i bezpieczniej jest wyhamować nieco za wcześnie niż za późno. To właśnie wytracenie prędkości jest kluczowe w drugim elemencie – czyli możliwie szybkim wyjściu z zakrętu. Jeśli jeszcze podczas pokonywania łuku będziemy kończyć hamowanie, to będziemy musieli później jeszcze ostrzej skręcać, a co za tym idzie –wciśnięcie gazu będzie możliwe dużo później. Z tego właśnie powodu priorytetem kierowcy powinno być zapewnienie optymalnej linii przejazdu.
Samo przyspieszanie jednak nie może być zbyt wczesne i powinno być progresywne, czyli na początku delikatniejsze, a później mocniejsze. Jeśli po wciśnięciu gazu po chwili znowu musimy go odpuścić, aby zmieścić się w wyjeździe z zakrętu oznacza to, że zrobiliśmy to zbyt wcześnie, co jest nie tylko niebezpieczne, ale też wolniejsze.
Bardzo ważną cechą, której trudno się nauczyć wielu kierowcom jest płynność. Nerwowe dodawanie i odpuszczanie gazu oraz nadmierne szarpanie kierownicą to kolejne cechy, które spowalniają naszą jazdę, a dodatkowo czynią ją bardziej niebezpieczną. Dlatego spokój i pewność działań to klucz do dynamicznej jazdy.
Jeśli decydujemy się na szybszą jazdę, to musimy zachować pewien margines na wypadek nieoczekiwanych sytuacji. Podobnie trzeba wiedzieć jak zareagować w najniebezpieczniejszym momencie, czyli podczas poślizgu. Niezależnie czy mamy do czynienia z podsterownością, czy nadsterownością, należy być przygotowanym na taką ewentualność i odpowiednio się zachować. W przypadku, gdy samochód nie chce skręcić wystarczająco mocno (podsterowność), należy odpuścić gaz, a nawet delikatnie przyhamować. W odwrotnej sytuacji (nadsterowność) nie wolno zdejmować nogi z gazu, tylko trzeba skontrować poślizg kierownicą.
W nowoczesnych samochodach jak Ford Focus, w sytuacjach krytycznych kierowcy z pomocą przychodzi system ESP, który automatycznie przeciwdziała poślizgom. Przyhamowując odpowiednie koło komputer przywraca stabilność samochodu, pomagając kierowcy go opanować.
Najlepszym miejscem do nauki dynamicznej jazdy i wyrabiania odpowiednich odruchów są tory wyścigowe i szkoły, w których specjaliści pokazują tajniki szybkiego, ale zarazem bezpiecznego prowadzenia samochodu. W takich warunkach, na zamkniętych trasach i placach warto też przekonać się, jakie zagrożenie grozi w razie przekroczenia limitów swoich i samochodu. Uczy to bardzo ważnego respektu do samochodu i prędkości.
Możliwości takich samochodów jak Ford Focus zachęcają do dynamicznej jazdy. Takie umiejętności jednak przydadzą się zawsze, gdyż opanowanie i doświadczenia za kierownicą przekładają się na bezpieczeństwo podczas codziennego przemieszczania się samochodem.