Sędziowie nadal nie będą płacić mandatów
W parlamencie prowadzone są prace nad zmianą przepisów, która spowoduje, że osoby z immunitetem będą też płacić mandaty – chodzi między innymi o posłów, senatorów i prokuratorów. Jednak senat zdecydował, że kar za wykroczenia drogowe nadal będą mogli unikać sędziowie – poinformowała gazetaprawna.pl.
Nowe przepisy mają umożliwić osobom chronionym immunitetem przyjęcie mandatu. Wystarczy, że taki kierowca wyrazi na to zgodę i będzie mógł otrzymać druk do zapłaty. Na przykład w przypadku posłów oznacza to rezygnację z długiej procedury z udziałem marszałka sejmu, która teraz jest niezbędna nawet w sytuacji, gdy osoba przyłapana przez policję sama chce poddać się karze. Jednak wśród objętych immunitetem znajdują się również sędziowie i tutaj wychodzi na wierzch niespójne prawo – w ich sytuacji wprowadzenie nowych przepisów oznaczałoby podwójną karę za to samo wykroczenie.
W przypadku sędziego, który popełni wykroczenie drogowe, zgodnie z konstytucją sprawą musi zająć się sąd dyscyplinarny – przypomina gazetaprawna.pl. Oznacza to, że w przypadku przyjęcia mandatu taka osoba ponosiłaby dwie kary. Zatem nawet po zmianie prawa sędziowie zapewne odmawialiby przyjęcia mandatu, a przepis w ich przypadku pozostałby martwy. Z tego powodu senatorowie z komisji regulaminowej, etyki i spraw senatorskich przychylili się do opinii wiceministra sprawiedliwości Wojciecha Hajduka, aby nowe przepisy nie obejmowały sędziów.
Senatorowie zwracają uwagę, że najpierw trzeba byłoby zmienić zapis w konstytucji, a dopiero potem dać sędziom możliwość rezygnacji z immunitetu w przypadku wykroczeń drogowych. O wykreśleniu tej jednej grupy z nowych przepisów zadecyduje teraz cały senat.
(źródło: gazetaprawna.pl)