Samochody użytkowe na targach Fleet Market 2016
Podczas największych w Europie Środkowo-Wschodniej motoryzacyjnych targów dla biznesu Fleet Market, które odbędą się 22 listopada br. w Centrum EXPO XXI w Warszawie, swoje modele użytkowe zaprezentują wszyscy wiodący importerzy samochodowi. W jednym miejscu będzie można zobaczyć wszystkie samochody użytkowe, porównać ofertę i zapoznać się z ciekawymi pomysłami związanymi z ich zabudowami.
Samochód użytkowy ma szerokie zastosowanie. Nie jest on wyłącznie środkiem transportu, lecz specjalistycznym narzędziem, dobieranym w sposób indywidualny do potrzeb przedsiębiorcy. Jego zakup jest procesem niezwykle złożonym. Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniego modelu. Jest to trudne zadanie, ponieważ na rynku jest mnóstwo aut o zbliżonych parametrach, ponadto niektóre marki ściśle ze sobą współpracują i mają w swojej ofercie bliźniacze do siebie modele. Tak jest m.in. z Citroenem i Peugeotem, należącymi do koncernu PSA, a także z Oplem i Renault. Większość pojazdów użytkowych oferowana jest w kilku wersjach nadwoziowych, z różnymi rozstawami osi,długościami i wysokościami nadwozia. Z jednej strony pozwala to lepiej dopasować samochód do własnych potrzeb, z drugiej sprawia, że niektóre mniejsze modele aut w swoich wersjach "maxi" wchodzą na terytorium większych w wersji "mini".
Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniej jednostki napędowej. W tym przypadku największe znaczenie ma rodzaj eksploatacji (miejska, międzymiastowa) oraz ukształtowanie terenu (teren płaski lub górzysty). Niektóre marki oferują pojazdy z różnymi rodzajami napędu – na oś przednią, tylną i 4x4. Jeśli przedsiębiorca przebrnie przez tak złożone sito parametrów technicznych, czeka go jeszcze wybór odpowiedniej zabudowy, która często jest ściśle specyfikowana do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
Podczas targów Fleet Market najwięcej modeli użytkowych zaprezentuje koncern PSA. Citroen w halach EXPO XXI będzie reprezentowany przez Berlingo, Spacetourera oraz Jumpera. Peugeot przywiezie niemal pełną gamę swoich modeli. Pojawią się m.in. Partner, Expert i jego osobowa odmiana Traveller oraz Boxer. Iveco zaprezentuje bardzo wszechstronny pojazd, jakim jest Daily, który w swojej największej odmianie jest w stanie pochłonąć 19,6 m3 ładunku. Potencjał sprzedażowy rynku pojazdów użytkowych dostrzegli tacy potentaci jak Hyundai i Toyota. Koreańska marka będzie chwaliła się H350, który jest oferowany w kilkudziesięciu wersjach i ma sprawdzony układ napędowy. Toyota w tym roku wprowadziła do oferty model Proace. Na targach zaprezentowana będzie jej osobowa odmiana Proace VIP. Opel przywozi na Fleet Market wszystkie modele użytkowe, począwszy od Corsy VAN, która ze względu na swoje wymiary jest autem przeznaczonym do dystrybucji miejskiej, poprzez Combo, Vivaro, a na Movano kończąc. Ten ostatni samochód będzie
silnie reprezentowany, ponieważ Opel chce się pochwalić interesującymi formami jego zabudowy.
Renault pokaże swój bardzo uniwersalny model - Mastera. Fiat Professional z kolei, który sprzedaje najwięcej aut dostawczych w Polsce, na Fleet Market przywiezie nowość – Talento. Ten kompaktowy i zwrotny pojazd użytkowy wyróżnia się na tle konkurencji mocnymi i oszczędnymi jednostkami napędowymi Diesla, z pojedynczą lub podwójną turbosprężarką, z których najmocniejsza rozwija moc 145 KM. Jedyna marka premium w tym gronie – Mercedes, zaprezentuje najpopularniejsze swoje samochody: Citana, Vito i jego luksusową odmianę klasę V. Na stoisku Mercedesa nie zabraknie Sprintera, na którym wzorowało się i wzoruje kilku innych producentów pojazdów użytkowych na świecie. Prawdziwą gwiazdą tegorocznych targów będzie prawdopodobnie Volkswagen, który pochwali się gruntownie odświeżonym Amarokiem i przygotowuje premierowy pokaz największego ze swoich modeli dostawczych – Craftera drugiej generacji.
ll/Wirtualna Polska