Samochodowe tech-trendy
Nowoczesne samochodowe systemy komputerowe oferują wiele możliwości. Na jakie rozwiązania możemy dzięki nim liczyć?
Za kilka lat cała przednia szyba samochodu prawdopodobnie będzie służyć na wyświetlacz typu HUD, który pokaże instrukcje nawigacji oraz ciekawe informacje, np. godziny otwarcia mijanego przez nas sklepu czy repertuar pobliskiego kina. Z kolei aby uniknąć kolizji, samochody będą się wzajemnie informować o swoim położeniu. Aby jednak takie możliwości trafiły do aut, potrzebne są nowoczesne systemy komputerowe.
Niestety, istnieją duże szanse, że wybierając się do dealera samochodowego aby kupić luksusowe auto to będzie on wyposażony w system informacyjno-rozrywkowy i rozwiązania technologiczne mające już kilka lat. Technologie takie są opracowywane dużo wcześniej niż sam samochód a ponadto są instalowane na stałe i nie da się ich wymieniać. Istnieją już jednak pojazdy z zaawansowanymi systemami zintegrowanymi, które można uaktualniać, np. modułowa platforma NVIDIA Jetson.
Samochody wyposażone w nowoczesny komputer to przede wszystkim przydatne systemy informacyjno-rozrywkowe. Poprawiają one wrażenia płynące z jazdy dzięki interfejsom graficznym, np. nawigacji 3D (m. in. oparte na technologiach Google Maps 3D i Google Earth). Często dostępne jest sterowanie głosem oraz rozpoznawanie mowy. Nowinki technologiczne docenią także pasażerowie, którzy dla przykładu mogą oglądać równocześnie dwa filmy Full HD na dwóch różnych wyświetlaczach, korzystać z Internetu czy grać w gry o konsolowej jakości.
Rozrywka to nie wszystko, istotne jest również bezpieczeństwo. Nowe rozwiązania przydają się szczególnie w nocy i na długich trasach. Dzięki dużym mocom przetwarzania obrazu można liczyć na dostęp do funkcji rozpoznawania znaków drogowych, wykrywania obiektów w martwym polu i opuszczenia pasa ruchu, monitorowania czujności kierowcy, asystowania przy parkowaniu czy widzenia w nocy.
Bezpieczeństwo zwiększy dodatkowo system wsparcia kierowcy, oparty na kamerach o wysokiej rozdzielczości ze stabilizacją obrazu. Taki układ to często niewielki monitor, na którym kierowca informowany jest o najważniejszych zdarzeniach związanych z samochodem. Co więcej, nowe auta zazwyczaj dysponują wieloma czujnikami obejmującymi obszar w promieniu 360 st. wokół samochodu. Obraz z kamer tylnych, bocznych i pracujących w trybie surround może być przetwarzany dzięki wysokiej wydajności komputera, a to przekłada się na szybszą reakcję i w rezultacie poprawę bezpieczeństwa. Ciekawym rozwiązaniem jest też rozpoznawanie znaków ograniczenia prędkości - system wsparcia może wyświetlać aktualną na przemierzanym przez nas odcinku dozwoloną szybkość i informować, jeśli ją przekroczymy.
Źródło: Gamma PR