Samochód przepustką do wolności i niezależności?
Wielu młodych kierowców postrzega samochód jedynie jako środek do przemieszczania się z punktu A do punktu B. Jednak według badań ponad połowa z nich odczuwa duże przywiązanie do auta, które daje poczucie niezależności.
Sondaż przeprowadzono w 15 krajach europejskich oraz RPA wśród 6 400 kierowców poniżej 25 roku życia. Wynika z niego, że młodzi prowadzący w Włoch (77 proc.), RPA (73 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (71 proc.) najczęściej postrzegają swój pojazd jako symbol niezależności, zaś łącznie 36 proc. badanych twierdzi, że samochód odzwierciedla ich osobowość. 30 proc. z nich postrzega go jako miejsce, w którym mogą czuć się wolni od kontroli rodziców.
Szczególnie widoczne jest to wśród mieszkańców RPA (52 proc.), Wielkiej Brytanii (45 proc.) i Rosji (41 proc.). Najbardziej pragmatyczni są z kolei Niemcy (88 proc.), Szwedzi i Austriacy (po 86 proc.) - dla nich auto jest jedynie środkiem transportu.
Niezależność kończy się, gdy potrzebny jest ratunek. Zapytani co zrobiliby w przypadku przebicia opony w 44 proc. odpowiedzieli, że zmieniliby koło samodzielnie, w 23 proc. - zadzwonili po rodziców zaś 12 proc. po chłopaka lub dziewczynę. Najbardziej niezależni okazali się młodzi Rosjanie - 64 proc. samemu wzięłoby do ręki lewarek. Najmniej kierowców poradziłoby sobie samemu w Danii, Holandii oraz Szwajcarii. Znacznie rzadziej podjęłyby się wykonania zadania panie (21 proc.) niż panowie (66 proc.).
18 proc. respondentów twierdzi, że samochód jest dobrym miejscem do uprawiania seksu. Przyznaje się do tego 24 proc. mężczyzn i 13 proc. kobiet. Największy odsetek takich odpowiedzi zanotowano w Rosji (43 proc.), Hiszpanii oraz Czechach (po 27 proc.). Najrzadziej w ten sposób auta wykorzystują Holendrzy (9 proc.), Francuzi oraz Brytyjczycy (po 8 proc.).
Niemal połowa świeżo upieczonych kierowców lubi jeździć dla przyjemności bez określonego celu, zaś dla co piątego z nich wiąże się ona z zastrzykiem adrenaliny. Na przejażdżki najczęściej wybierają się mieszkańcy Rosji (73 proc.), Polski i Turcji (po 63 proc.) oraz RPA (61 proc.). Dla niektórych młodych kierowców samochód jest wiernym towarzyszem i obiektem wielkiego przywiązania - z taką opinią zgadza się 59 proc. młodych respondentów w Turcji i 56 proc. w RPA.
Źródło: Goodyear
ll/moto.wp.pl