Trwa ładowanie...
d2xqs7l
09-01-2008 16:10

Sąd do końca tygodnia może zdecydować o upadłości Jelcza

d2xqs7l
d2xqs7l

Do końca tygodnia wrocławski sąd może zdecydować o ogłoszeniu upadłości Zakładów Samochodowych Jelcz SA w Jelczu Laskowicach (Dolnośląskie). Wniosek o upadłość złożyły same zakłady, które mają ok. 100 mln zł długu.

Firma chce jednak nadal funkcjonować i sprzedawać swoje autobusy.

Jak poinformował PAP w środę sędzia Jarosław Horodiowski, najprawdopodobniej do końca tygodnia sędziowie zapoznają się z dokumentami złożonymi przez firmę i na posiedzeniu niejawnym podejmą decyzję, czy ogłosić upadłość firmy.

"Wniosek o ogłoszenie upadłości firmy złożyły Zakłady Samochodowe Jelcz SA, które mają wielomilionowy dług, bo ok. 100 mln zł, i tym samym wielu wierzycieli" - powiedział sędzia.

d2xqs7l

Wyjaśnił, że ogłoszenie upadłości pozwoli firmie zaspokoić wszystkich albo przynajmniej większość wierzycieli, jednak stopniowo. Zaznaczył, że rzadko zdarza się, aby roszczenia wierzycieli zostały zaspokojone w 100 procentach.

Prezes zarządu Zakładów Samochodowych Jelcz SA Marek Cieślik wyjaśnił PAP, że firma nadal funkcjonuje, produkuje i ma ogromny potencjał, który szkoda byłoby zmarnować.

"W ramach programu restrukturyzacyjnego nie byliśmy w stanie poradzić sobie z problemami nękającymi nas, a zwłaszcza zaspokoić wierzycieli publicznoprawnych (ZUS, Urząd Skarbowy). Dlatego byliśmy zmuszeni wystąpić z wnioskiem o upadłość firmy" - mówił Cieślik.

Prezes dodał, że zakład ma jednak potencjał, dobrych fachowców oraz zamówienia do maja 2009 roku na wyprodukowanie kolejnych autobusów. Dlatego zarząd chciałby "wyodrębnić z zakładu efektywne przedsiębiorstwo, które byłoby w stanie stopniowo zaspokajać wierzycieli, a nawet z czasem przynosić zyski".

d2xqs7l

"Jaka będzie decyzja sądu w tej sprawie, nie potrafię powiedzieć. Mam jednak nadzieję, że uda się dokończyć restrukturyzację przedsiębiorstwa już po ewentualnym ogłoszeniu upadłości" - powiedział prezes.

Jelczańskie Zakłady Samochodowe powstały w 1952 r. Zorganizowano je w byłej niemieckiej fabryce broni. Początkowo zakresem działań przedsiębiorstwa była budowa nadwozi i naprawy głównie samochodów. W 1954 r. wyprodukowano pierwszą partię autobusów zastępczych, zwanych stonkami. Później powstawały tu 8-tonowe samochody ciężarowe Żubr oraz autobusy miejskie Berliet.

Od 1995 r. Jelczańskie Zakłady Samochodowe (przekształcone w 1994 r. w spółkę akcyjną) zostały wpisane do rejestru handlowego pod nazwą Jelczańskie Zakłady Samochodowe Jelcz SA.

Kolejnym etapem przekształceń własnościowych była zmiana właściciela, którym została firma Sobiesław Zasada Centrum SA. W 2000 r. rozpoczęto produkcję autobusu Jelcz L100. Dwa lata później powołano Grupę Zasada SA Spółka Polskie Autobusy. Od początku produkcji zakłady wyprodukowały ponad 253,5 tys. pojazdów, w tym ponad 63,5 tys. autobusów.

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj