Trwa ładowanie...
d1mnhny

Saab: nowe na złom, stare na sprzedaż

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Saab: nowe na złom, stare na sprzedaż
(PAP/DPA/Christian Charisius)
d1mnhny

Szwedzka marka przegrała ostatnią walkę o przetrwanie i zaczyna sprzątanie po sobie. Około 100 nowych samochodów ma zostać zniszczonych, natomiast kolekcja zebrana w muzeum Saaba będzie sprzedana.

Ostatnie samochody wyprodukowane w fabryce w Trollhättan najprawdopodobniej zostaną zniszczone. Wśród nich znajdą najnowsze modele, czyli 9-4X i przedprodukcyjne 9-5 w wersji kombi. Niestety to nie koniec złych wiadomości ze Szwecji. Cała kolekcja zebrana w muzeum Saaba zostanie sprzedana.

Zbiór muzeum szwedzkiej marki obejmuje 123 samochody. Wiele z nich to świetnie zachowane modele produkcyjne, ale największą gratką dla kolekcjonerów będą auta koncepcyjne. Będzie można kupić najważniejsze i najciekawsze projekty, jakie Saab stworzył przez ponad 60 lat swojego istnienia. Największym zainteresowaniem najprawdopodobniej będzie się cieszyć Ursaab z 1947 roku, czyli prototyp pierwszego modelu szwedzkiej marki. W sprzedawanej kolekcji znajdują się też takie perełki jak pierwszy egzemplarz sportowego modelu Sonett z 1956 r. i EV-1 - nowoczesny koncept z 1985 r. z włókna węglowego, który wykorzystywał panele słoneczne do chłodzenia samochodu podczas postoju.

d1mnhny

Można powiedzieć, że Saab sam doprowadził do swojego upadku, gdyż przez ostatnia lata był tylko cieniem dawnej innowacyjnej i nietypowej marki. Jednak rozdzielenie tak imponującej kolekcji będącej świadectwem ciekawej historii Saaba to najsmutniejszy moment podsumowujący koniec tej wspaniałej marki.

sj

Saab jest dużo tańszy? Sprawdź najnowsze oferty!

d1mnhny

Podziel się opinią

Share

d1mnhny

d1mnhny