Trwa ładowanie...
ycipk-2hc5od

Rzeszowska drogówka dostała nowy sprzęt. Takiego Harleya zazdrości im cała policja

Policjanci dostali od rzeszowskiego ratusza nowy motocykl. Harley-Davidson został przygotowany przez miejscowego dealera amerykańskiej marki. I jest wyjątkowy w skali całego kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzeszowska policja dostała dziś nowy motocykl. To Harley ufundowany przez ratusz
Rzeszowska policja dostała dziś nowy motocykl. To Harley ufundowany przez ratusz (Fot. Magdalena Florczyk)
ycipk-2hc5od

Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc uroczyście przekazał komendzie miejskiej w tym mieście zakupiony przez władze motocykl marki Harley-Davidson. W najnowszej historii Polski, czyli po roku 1989, jest to pierwszy w kraju Harley zakupiony na potrzeby policji.

Harley-Davidson Road King jest wyposażony w silnik Milwaukee-Eight 107 o pojemności 1745 cm3, który generuje moc 90 KM. Prędkość maksymalna to 180 km/h. Motocykl kosztował 68 tys. zł netto i został zmodyfikowany w salonie GOC Harley-Davidson Rzeszów.

Fot. Magdalena Florczyk
Podziel się
ycipk-2hc5od

Maszynę w wersji policyjnej charakteryzuje oprócz chłodnicy oleju jest dodatkowo wyposażony w wiatrak dochładzający i wydajniejszy alternator, który jest potrzebny do obsługi urządzenia radiolokacyjnego, sygnalizacji dźwiękowej oraz inny osprzętu. Komfort jazdy zapewnia najnowszy i ręcznie regulowany układ zawieszenia, a także amortyzowane i regulowane siedzenie.

Harley-Davidson Rzeszów wyposażył policjantów również w osprzęt potrzebny do jazdy na motocyklu: najlepsze w ofercie amerykańskiej marki kurtki, spodnie, rękawice oraz kaski. Salon zapewnił także dwuletni, darmowy okres serwisowania motocykla.

Fot. Magdalena Florczyk
Podziel się

- Najlepszy motocykl, jaki istnieje na świecie, jest przekazywany służbom, które dbają o nasze bezpieczeństwo. Gratuluję policji, gratuluję mieszkańcom Rzeszowa i niech służy w zachowaniu bezpieczeństwa - powiedział prezydent miasta Tadeusz Ferenc przekazując nową maszynę policji.

ycipk-2hc5od

Harley-Davidson Road King to piąty motocykl, który ma rzeszowska policja. Pozostałe to trzy Triumphy z 2009 roku i jedna Honda z 2010 r.

- Jestem przekonany, że ten motocykl stanie się wizytówką nie tylko naszej policji, ale i miasta. Przypomnę, że w Rzeszowie corocznie odbywa się wiele imprez o charakterze międzynarodowym i ten motocykl będzie służył również do ich zabezpieczenia - skomentował komendant Miejski Policji w Rzeszowie Bogusław Kania.

Fot. Magdalena Florczyk
Podziel się

Przedstawiciel dostawcy pojazdu podkreślał historyczną wagę dzisiejszego wydarzenia. - W najnowszej historii Polski, czyli po roku 1989, jest to pierwszy w kraju Harley zakupiony na potrzeby policji. Co więcej, według naszych informacji obecnie jest to jedyny motocykl marki służący w policji w całej Europie Środkowowschodniej. W Polsce były wcześniej miasta, które testowały w swoich formacjach Harleye, ale do zakupu i stałego użytkowania ostatecznie jednak nie doszło. Dzisiejsze wydarzenie nawiązuje do pięknych tradycji przedwojennych i służby maszyn H-D w szeregach polskiej policji i jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy mieć w to swój wkład - ocenił Paweł Pomianek, kierownik sprzedaży w GOC Harley-Davidson Rzeszów.

ycipk-2hc5od
Fot. Magdalena Florczyk
Podziel się

Historia marki Harley-Davidson w polskiej Policji

Pierwsze motocykle Harley-Davidson pojawiły się policji państwowej na początku lat 20. Był to wówczas podstawowy motocykl w tej formacji. W 1927 roku, gdy rodziły się w naszym kraju zręby policji drogowej, do patrolowania dróg funkcjonariusze używali właśnie amerykańskich Harleyów-Davidsonów i Indianów. Pozostały one w służbie do 1939 roku.

Po zakończeniu II wojny światowej, nowo powstała Milicja Obywatelska zaczęła używać pozostałych w Polsce po wojnie wojskowych modeli Harley-Davidson WLA. Z braku innych pojazdów o podobnych parametrach, milicjanci jeździli na motocyklach H-D WLA w latach 1945-1952 do momentu, w którym Stalin nakazał cały imperialistyczny sprzęt zniszczyć. Niestety później, na kolejne 40 lat, zapomniano w służbach porządkowych o amerykańskich maszynach. Po latach policjanta na białym Harleyu-Davidsonie można było zobaczyć dopiero na początku lat 90, gdy pojazdy te były testowane pod kątem ewentualnych zakupów dla tej formacji.

ycipk-2hc5od
Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2hc5od

ycipk-2hc5od
ycipk-2hc5od