Trwa ładowanie...

Rzeczy, które trzeba mieć w swoim aucie. Ich brak narazi cię nawet na 500 zł kary

Każdy kierowca powinien pamiętać, że wsiadając za kółko trzeba zabrać ze sobą nie tylko prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie. Równie ważnym i mogącym uratować ludzkie życie wyposażeniem są: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, odblaski i gaśnica. Za ich brak może spotkać kara nawet 500 zł. My doradzimy, jaki zestaw wybrać, by nigdy nie spotkała was niemiła niespodzianka podczas policyjnej kontroli.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Rzeczy, które trzeba mieć w swoim aucie. Ich brak narazi cię nawet na 500 zł karyŹródło: iStock.com
d1hwgei
d1hwgei

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia to idealna okazja, by zrobić w swoim aucie mały przegląd. Na co należy zwrócić największą uwagę? Przede wszystkim warto dokładnie przyjrzeć się dacie ważności, jaka figuruje na gaśnicy. Zwykle ta część wyposażenia znajduje się na dnie bagażnika i rzadko na nią zwracamy uwagę. Bardzo często drobiazgowa kontrola policyjna potrafi wykryć, że gaśnica co prawda znajduje się na wyposażeniu auta, jednak jej termin ważności dawno minął. Takie odkrycie może kosztować od 20 do nawet 500 zł. Brak sprawnej gaśnicy może też skutkować negatywnym wynikiem podczas przeglądu technicznego.

Kolejną niezbędną rzeczą w aucie jest trójkąt ostrzegawczy. Podobnie jak w przypadku gaśnicy, za jego brak policja może wystawić mandat od 20 do nawet 500 zł. Z kolei niewystawienie go po awarii samochodu jest zagrożone karą 150 zł. Jednak nie o same pieniądze przecież chodzi. Trójkąt może uratować życie tobie, twoim pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego. Można go kupić w zestawie z innymi gadżetami za bardzo niewielkie pieniądze.

Wielu kierowców uważa, że mają obowiązek wożenia w samochodzie apteczki. Jest to błędne przekonanie, ponieważ polskie prawo akurat w tym wypadku nie wymaga tego elementu wyposażenia. Niemniej posiadanie pod ręką zestawu do pierwszej pomocy może uratować życie tobie, twoim pasażerom albo osobom trzecim. Warto być przygotowanym na najgorsze. Prawidłowo zaopatrzona apteczka powinna zawierać m.in. koc termiczny, chustę ratunkową, gaziki, opatrunki, opaski elastyczne, nożyczki i instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Nie zapominajcie od odblaskach. Wszystkie odblaskowe elementy garderoby, takie jak opaski czy kamizelki, mogą uratować wam życie. Nie jest to jedyna rzecz, którą powinniśmy wozić na co dzień w aucie. Równie ważne, co powyższe wyposażenie, są dobre narzędzia. Zestaw kluczy, linka holownicza, rękawice, kable do akumulatora czy po prostu komplet zapasowych żarówek mogą zaoszczędzić wielu kłopotów. Pamiętajcie o tym. Szczególnie szukając przydatnych drobiazgów, które możecie podarować sobie pod choinkę.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1hwgei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hwgei
Więcej tematów