Ruszyły taśmy z polską Astrą
Gliwicki zakład General Motors we wtorek oficjalnie rozpoczął produkcję najnowszej generacji Opla Astra. Producent ogłosił, że jeszcze przed jej rozpoczęciem, przyjął w całej Europie ponad 30 tys. zamówień na to auto. Rocznie z zakładu ma wyjeżdżać ok. 130 tys. samochodów.
Astra V to najnowszy model w gamie Opla i jego produkcją na potrzeby światowych rynków zajmie się przede wszystkim polska fabryka w Gliwicach (będzie sprzedawany także pod markami Vauxhall, Holden oraz Buick). Jedynie część aut przeznaczonych na rynki z ruchem lewostronnym będzie produkowana w brytyjskim zakładzie GM w Ellsmere Port.
Gliwicka fabryka, specjalnie na potrzeby produkcji tego modelu zwiększyła zatrudnienie o 750 osób (do niemal 4 tys. pracowników), rozpoczęła prace w trybie trzyzmianowym i dąży do zdolności rocznej produkcji na poziomie 170 tys. sztuk. Wszystko to spowodowane jest bardzo dobrymi perspektywami tego modelu na rynku europejskim.
Dyrektor generalny General Motors Manufacturing Poland Andrzej Korpak mówił, że przygotowania do uruchomienia produkcji nowej Astry w Gliwicach trwały dwa lata i kosztowały łącznie ok. 150 mln euro. Dotychczasowa powierzchnia ok. 145 tys. m kw. pod dachem wzrosła o kolejne ok. 10 proc. Powstały trzy dodatkowe hale, duże inwestycje dotyczyły m.in. tłoczni i automatyzacji spawalni.
Przez pozostałe do końca roku trzy miesiące, gliwicki Opel wyprodukuje ok. 25-30 tys. nowych Astr. Wraz z dotychczasowymi modelami (Astra IV i Cascada) powstanie tam w br. łącznie ok. 170 tys. samochodów. W 2016 r. nowy model powinien wypełnić ok. 70 proc. całej produkcji.
Firma General Motors Poland rozpoczęła działalność produkcyjną w 1994 r., kiedy uruchomiono w Warszawie montaż Astry, a następnie - od 1998 r. - Vectry. Warszawska montownia zakończyła działalność w czerwcu 2000 r., kiedy głównym ośrodkiem produkcyjnym General Motors w Polsce stała się otwarta dwa lata wcześniej fabryka w Gliwicach. To jeden z najnowocześniejszych, najwydajniejszych i najwyżej ocenianych zakładów koncernu na świecie.